Eva Viestová Kultúra

Kulturák ožije folklórom: Revúčka predstaví svojich rozprávačov aj novú skupinu

V piatok 23. novembra o 17.00 sa v Divadelnej sále Domu kultúry v Revúcej uskutoční folklórny program Roztratené zrnká v rámci rovnomenného projektu podporeného v roku 2012 aj Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Ilustračný obrázok k článku Kulturák ožije folklórom: Revúčka predstaví svojich rozprávačov aj novú skupinu
Foto: Eva Viestová

Ako informovala Jaroslava Jelchová z GMOS v Rimavskej Sobote, cieľom projektu je napomáhať snahe o koncepčnú výskumnú činnosť tradičnej ľudovej kultúry Gemera – Malohontu a prispievať k jej prezentácii a popularizácii.

Výsledkom sú už tri scénické spracovania uvedené v rámci Gemersko-malohontských folklórnych slávností v Klenovci.

Prostredníctvom výskumu sa od roku 2010 podarilo zaznamenať predovšetkým spomienky, zaujímavé príbehy (hodnotné nielen po obsahovej stránke, ale aj ako súbory nárečových výrazov, slovných spojení, obrazov,…); objaviť niekoľko výnimočných rozprávačov, spevákov a interpretov hry na hudobné nástroje; dokonca aj niekoľko nových piesní. Tiež sa podarilo „tak trochu“ prispieť ku vzniku jednej folklórnej skupiny a obnoveniu činnosti ďalšej.

Tento rok boli na Gemersko-malohontských folklórnych slávnostiach prezentované výsledky výskumu z mestskej časti Revúca – Revúčka a z obce Muránska Zdychava.

„Program sa stretol s pozitívnymi ohlasmi, preto sa Gemersko-malohontské osvetové stredisko v spolupráci s Mestským kultúrnym stredisko v Revúcej rozhodli uviesť jeho voľné pokračovanie, v ktorom sa predstaví mestská časť Revúčka so svojimi rozprávačmi a novovznikajúcou folklórnou skupinou. Ako hosť programu vystúpi Detský folklórny súbor Lykovček z Revúcej“, doplnila Jelchová.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM