Sandra Polovková Kultúra

Tisovec láka komédiou, aj tragédiou... Do zajtra prebieha festival Fedimák!

Iba pár kopcov vás delí od malého mestečka Tisovec, ktoré sa pýši dlhoročnou divadelnou tradíciou. Domáci ochotnícky súbor Daxner každoročne obohatí kultúrne dianie novou inscenáciou a navyše v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom organizuje divadelný festival Fedimák...

Ilustračný obrázok k článku Tisovec láka komédiou, aj tragédiou... Do zajtra prebieha festival Fedimák!
Foto: Sandra Polovková / Zdroj: Dnes24.sk

Slovenské profesionálne divadlo sa začalo formovať najmä vďaka bohatej ochotníckej tradícii. Neprofesionálne divadlo žije dodnes takmer v každej dedine, meste a mnohokrát sú inscenácie ochotníckych súborov na vyššej úrovni ako v repertoárových divadlách.

Gemerská dolina má centrum divadelného života

Tisovec je jedno z mestečiek, ktoré ma skutočne divadelného ducha. Svedčí o tom pri každom predstavení vypredaná sála kultúrneho domu, fungovanie až dvoch divadelných súborov (Daxner a Štúdio Poetika), Divadelný bál a festival Fedimák. Inscenácie súboru Daxner sú každoročne medzi najlepšími v postupových súťažiach, ktoré organizuje Národné osvetové centrum a divadelníci s nimi absolvovali už množstvo domácich a zahraničných festivalov. Divadlo tu žije najmä vďaka divadelníkom, ktorí majú každé svoje povolanie. Vždy si však nájdu čas, aby sa spoločne stretli a vytvorili atmosféru pre divákov, zúčastnených, ktorá je nezabudnuteľná. Stále sú usmiati, srdeční, pohostinní… Otvorení každej skúsenosti pripravujú množstvo akcií, ktoré spríjemňujú čas obyvateľom mesta, ale aj hosťom.

Ochotníci vypĺňajú absenciu repertoárových divadiel

Gemerská dolina nemá kamenné divadlá, ale v každej dedine a meste sídli aspoň kultúrny dom. Ten by mal obyvateľom aspoň čiastočne ponúkať kultúrne možnosti vyžitia. Dramaturgie kultúrnych domov sú často na nízkej, zanedbateľnej úrovni. Ten tisovský však aspoň raz za dva mesiace hostí divadelnú inscenáciu a predovšetkým spoluorganizuje festival Fedimák. Festival je jednou z udalostí, ktorá sa v krátkom čase snaží vyplniť absenciu pravidelnej ponuky.

Pestrá ponuka Fedimáku

Fedimák je v prvom rade ochotnícky festival. Okrem domácej inscenácie vždy ponúka tie najlepšie inscenácie od kolegov ochotníkov. Tento rok Daxner zahrá o 15. hodine nedávno premiérovanú komédiu Pohreb a lákadlom večera je inscenácia Matka, súboru z Veľkého Krtíša. Tragédia, ktorú napísal Július Barč – Ivan je v slovenskom divadle často inscenovaná, avšak málokedy vydarená. Text, ktorý nestratil svoje čaro aj po desaťročiach a jeho téma nevraživosti, súperenia medzi súrodencami a láska matky je aktuálna dodnes. Divadelný súbor Bez groša tento modernistický, symbolický text interpretoval veľmi pútavo z každej stránky. Výtvarnej, hudobnej a predovšetkým hereckej. O kvalite tejto inscenácie sa môžete presvedčiť už dnes o pol deviatej večer. Okrem ochotníckych inscenácii tvoria program Fedimáku aj poloprofesionálne inscenácie študentov umeleckých škôl. Dnes o šiestej podvečer sa môžete tešiť na bakalársku inscenáciu študentky réžie na Akadémii umení, Veritelia. Dramaturgičkou je taktiež absolventka bakalárskeho ročníka na totožnej škole, Veronika Pachová, ktorú s Revúcou spája aj stredoškolské štúdium na Prvom slovenskom literárnom gymnáziu. Zaujímavosťou tejto inscenácie je, že text Veritelia od symbolistického autora, Augusta Strindberga dosiaľ nebol preložený do slovenčiny a iniciatívne študentky jeho inscenovaním obohatili aj literatúru. O aktuálnosti a kvalite inscenácie sa môžete presvedčiť sami na vlastnej koži. Nedeľné doobedie môžete stráviť taktiež s divadlom, dokonca zahraničným. O desiatej ráno je pre vás pripravené predstavenie Mámení súboru Mamachaotika z Ostravy.

Nielen predstavenia tvoria atmosféru festivalu

Okrem samotných predstavení organizátori poskladali program, ktorý je aj edukačným a v neposlednom rade aj zábavným. Niečo nové sa môžete priučiť na rozborových seminároch, ktoré sú po každom predstavení, a ktoré vedú divadelní profesionáli. Môžete tak diskutovať o videných inscenáciách a uvažovať o nich aj z iných uhlov pohľadu. Súčasťou festivalu je aj večerné vystúpenie hudobnej skupiny M.E.L.L. z Rimavskej Soboty. Tá si svojimi melódiami a poetickými textami získa každého z divákov. Fedimák okrem atraktívneho programu ponúka možnosť stretnutia sa ľudí s podobným nazeraním na svet, a ktorým počas divadelných prázdnin chýba umelecký zážitok. Tento rok sa koná aj vďaka finančnej podpore od Nadácie Orange.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM