Radka Deckerová Krimi

Ťažký boj: Hasiči s požiarom zápasia už 4. deň, strach naháňa vietor

Hasiči majú obavy zo silného vetra, ktorý môže rozfúkať jestvujúce lokálne, ale aj skryté ohniská. Pomohol by im výdatný dážď.

Ilustračný obrázok k článku Ťažký boj: Hasiči s požiarom zápasia už 4. deň, strach naháňa vietor
Foto: Radka Deckerová

Tri dni a tri noci bojujú hasiči s lesným požiarom vo Volovských vrchoch.

Krajský riaditeľ košických hasičov Jozef Fedorčák v piatok ráno informoval, že v noci udržali požiar pod kontrolou, no na požiarovisku je stále 10 až 15 lokálnych ohnísk.

Doložil, že vo štvrtok k večeru hasiči uhasili plamene. Rozmiestnili techniku i ľudí po obvode požiaroviska a postupne likvidujú lokálne ohniská smerom dovnútra. V noci na likvidácii požiaru striedavo pracovalo okolo 60 ľudí a jedenásť cisterien.

„O chvíľu vyštartuje vrtuľník na monitorovací let a potom riadiaci štáb rozhodne o ďalšom postupe, nasadení ľudí a techniky. Obavy máme zo silného vetra, ktorý môže znova rozfúkať jestvujúce ohniská, ale aj tie skryté v zemi. Ťažko odhadnúť, kde nám môže oheň ešte vyskočiť,“ povedal Fedorčák.

Podľa Fedorčáka v zemi môžu tlieť konáre, ale aj korene, pretože ide o päť rokov staré na juh otočené kalamitné územie, kde bolo drevo, i korene vyschnuté, takže môžu tlieť v zemi a dokonca sa popod zem môže oheň šíriť, pričom to nevidno. Doložil, že lokálne ohniská budú hasiť celý piatok. Pripustil, že úplná likvidácia ohnísk môže trvať viac dní. Hasičom by pomohol výdatný dážď.

S požiarom, ktorý spozorovali v utorok pred druhou popoludní, v ťažkom teréne vo Volovských vrchoch, už štvrtý deň bojujú desiatky hasičov a dobrovoľníkov z Rožňavy, Dobšinej, Košíc a Popradu aj s technikou. V náročnom, ťažko prístupnom horskom teréne je na likvidáciu nasadená aj letecká technika z ministerstva vnútra i ministerstva obrany, ako aj špeciálne vycvičení hasiči z modulu leteckého hasenia Západ a z Banskej Bystrice.

Vyčerpávajúci boj priniesol úspech
9
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM