Rôzne

Školáci v Hnúšti sa činili s farbami: S Američanmi pomaľovali rolety z čias socializmu

Tolerancia, dobrovoľníctvo, komunita, sloboda, ľudské práva, spolupráca, moc a budúcnosť - to boli hlavné témy workshopu, ktorý zrealizovala Agentúra pre rozvoj Gemera v Hnúšti v spolupráci s Great Lakes Consortium, Art Council at Lake Erie West z USA a Centrom Komunitnéh organizovania z B. Bystrice

Ilustračný obrázok k článku Školáci v Hnúšti sa činili s farbami: S Američanmi pomaľovali rolety z čias socializmu
Foto: Eva Viestová

Workshop Letná roleta 2013 sa uskutočnil v interiéroch Múzea socialistických kuriozít, ktoré sa nachádza v budove bývalého amfiteátra v Hnúšti.

Tu žiaci a študenti ZŠ, SŠ a ŠS z Hnúšte a Klenovca v doprovode svojich učiteľov a pod vedením amerických lektorov a dobrovoľníkov, formou skupinovej práce výtvarne spracovali spracovali dané témy a na staré rolety z obdobia socializmu, namaľovali svoje predstavy o priateľstve, spolupráci, tolerancii a komunite.

Workshop je začiatkom spolupráce

Workshop je začiatkom spolupráce s americkými lektormi a ostatnými dobrovoľníkmi, ktorí prišli do regiónu Gemer-Malohont vyhľadať aj prostredníctvom tejto umeleckej aktivity budúcich lídrov, ktorí by sa v budúcnosti venovali komunitnému organizovaniu a dobrovoľným činnostiam v komunite.

Americkí lektori spolu s dobrovoľníkmi a tímom Agentúry pre rozvoj Gemera viedli workshop na ktorom sa zúčastnilo 8 škôl a 42 žiakov. Žiaci boli najskôr prerozdelení do tímov tak, aby neboli z tej istej školy a potom dostali tričká na ktoré si namaľovali svoje vlastné logo tímu.

8 tímov, 8 tém, 8 lídrov

Tak vzniklo 8 tímov, ktoré mali za úlohu namaľovať 8 rôznych tém – komunita, tolerancia, dobrovoľníctvo…atď. V rámci každého tímu sa vytvorila mikro štruktúra a mikro manažment pri kresbe každej rolety, v rámci ktorého sa pracovný tím snažil vytipovať budúcich lídrov.

Maľby detí ako výstup projektu, budú súčasťou výzdoby Múzea socialistických kuriozít v Hnúšti.

„Realizácia workshopu sa stala podľa amerických partnerov pevným krokom k vytváraniu koncepčného a paralelne previazaného pôsobenia mimoškolských aktivít smerujúcich k pozitívnym predpokladom sociálnej inklúzie detí patriacich k marginalizovaným komunitám v interakcii s ostatnými deťmi“, povedala Monika Vaškovičová, riaditeľka Agentúry pre rozvoj Gemera.

Žiaci po ukončení workshopu ukončili a zhrnuli svoje dojmy z wokrhopu na obede, ktorý sa konal v miestnej pizzérii. Projekt bol finančne podporený U.S. Department of State – vládou Spojených štátov amerických a Agentúrou pre rozvoj Gemera.

infoa foto: Agentúra pre rozvoj Gemera – RRA Hnúšťa

Letná roleta 2013 Hnúšťa
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM