Radka Deckerová Rôzne

V osade sa má búrať: Rómski manželia musia odstrániť dom na Kotlebovom pozemku

Stavebný úrad nariadil odstrániť stavbu do jedného roka. Ak manželia podajú v lehote 15 dní odvolanie, má toto rozhodnutie odkladný účinok.

Ilustračný obrázok k článku V osade sa má búrať: Rómski manželia musia odstrániť dom na Kotlebovom pozemku
Zdroj: Webnoviny.sk

Spoločný stavebný úrad pre Krásnohorské Podhradie, okres Rožňava, nesúhlasil s dodatočnou legalizáciou stavby rodinného domu manželov Darvašovcov v miestnej osade pri obci a nariadil stavbu odstrániť do jedného roka od nadobudnutia účinnosti tohto rozhodnutia.

Vyplýva to z rozhodnutia zverejneného na internetovej stránke Krásnohorské Podhradie.

V poučení sa uvádza, že v lehote 15 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia môžu účastníci konania podať odvolanie na stavebný úrad Obec Krásnohorské Podhradie. Včas podané odvolanie má odkladný účinok.

Zákonnosť tohto rozhodnutia je preskúmateľná súdom až po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov.

Starosta obce Krásnohorské Podhradie Peter Bollo dnes uviedol, že rozhodnutie bolo zverejnené formou vyhlášky 25. júna. Doložil, že hneď zajtra sa určite búrať nebude, pretože rozhodnutie musí najprv nadobudnúť účinnosť, pričom v rozhodnutí sa jasne uvádza, že na odstránenie stavby je lehota jeden rok.

„Budeme postupovať podľa stavebného zákona, ak sa na nás obrátia nejakí ďalší vlastníci, že na ich pozemkoch stoja čierne stavby,“ povedal Bollo.

Pokiaľ sa manželia Darvašovci v lehote 15 dní proti rozhodnutiu odvolajú, bude to mať odkladný účinok na vykonateľnosť rozhodnutia. O odvolaní bude rozhodovať vyšší stavebný úrad.

Ako uviedol miestny vajda a rómsky aktivista Ľudovít Gunar, manželov Darvašovcov v kauze zastupuje advokát, ktorý rozhodne o ďalších právnych krokoch.

„Máme však obavy, že rovnaký postup sa uplatní aj pri ďalších domoch,“ povedal Gunár. Doložil, že problémom vysporiadania pozemkov v rómskych osadách by sa mala čo najskôr zaoberať vláda a parlament.

Jedným zo spoluvlastníkov pozemku, na ktorých stojí rodinný dom manželov Darvašovcov, je od minulého roku aj Marián Kotleba. Už minulý rok na jar sa snažil zlikvidovať dom, ktorý označil za nelegálnu skládku odpadu, no zabránila mu v tom polícia.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM