Peter Klimant Rôzne

Pri obnove Muránskeho hradu objavili zaujímavé nálezy: Fajky, črepy a aj mince!

Na Muránskom hrade to žije. Nezamestnaní pomáhajú už druhý rok pri jeho rekonštrukcií. Konzervačné práce idú ruka v ruke s tými archeologickými. Tento rok sa archeológom podarilo nájsť viacero zaujímavých kúskov.

Ilustračný obrázok k článku Pri obnove Muránskeho hradu objavili zaujímavé nálezy: Fajky, črepy a aj mince!
Zdroj: TASR

Rekonštrukčné práce na hrade Muráň pokračujú prostredníctvom nezamestnaných aj v tomto roku. Podľa starostu obce Romana Goldschmidta sa momentálne čaká na schválenie projektu v rámci regionálneho operačného programu (ROP) na zastrešenie veliteľského domu.

Zrúcanina Muránskeho hradu patrí samotnej obci. Prostredníctvom nezamestnaných sa už druhý rok usilujú zakonzervovať pozostatky múrov a pokračujú aj v archeologickom prieskume. "Archeológovia sa vlani zamerali práve na veliteľský dom, ktorý je najzachovalejšou stavbou hradu. Tam sme spracovali projektovú dokumentáciu aj na jeho zastrešenie. Tento rok sa vykopávky robili na Koháryho paláci,“ povedal Goldschmidt.

Našli črepy, mince aj fajky

Podľa jeho slov tam výskumníci vykopali niekoľko sond na miestach, kde sa predpokladalo, že bol celý objekt podpivničený. „Teraz nálezy vyhodnocujú. Pokiaľ viem, našli tam množstvo črepov, niekoľko mincí, ale aj sedem fajok," dodal.

Práce nezamestnaných priamo na hrade koordinuje Viera Kozárová. "Na tohtoročnú záchranu hradu sme dostali tretinu peňazí, ktoré sme pôvodne žiadali. Podľa toho sa musíme rozhodnúť, čo dostane prednosť. Predovšetkým plánujeme zakonzervovať viacero múrov. Keďže však predpokladáme, že budeme úspešní aj prostredníctvom ROP, chceli by sme sa pustiť do sanácie trhliny protitureckého bastiliónu,“ povedala Kozárová.

„Máme však naplánované aj práce na južnej vyhliadke. Tam sú na sebe dva múry, jeden starší a na ňom novší. My samozrejme rešpektujeme všetky pozostatky, ktoré tam sú, ako napríklad otvory, kde boli drevené trámy, preto to ani nemôžeme len jednoducho zamurovať. Aj pri dome veliteľa máme múr so strieľňou, kde je vypadaná malta. Nechceli by sme čakať, až kým vypadajú kaverny (diery v múre), pretože teraz by sme ho vedeli opraviť hĺbkovým špárovaním," dodala.

Hradná studňa uľahčuje prácu robotníkom

Zaujímavosťou hradu je jeho vlastná studňa. Tá bola v minulosti zasypaná, no jaskyniari sa ju usilujú vyčistiť. Tento rok ich snahy pozastavili pamiatkari najmä preto, že v studni sa zachytáva množstvo povrchovej vody. Kým by jaskyniari museli vodu odčerpať, pre robotníkov je to uľahčenie práce, pretože ju nemusia nosiť na hradný kopec.

Pomáhajú aj turisti

Podľa slov Kozárovej Muránsky je hrad na takom mieste, že mechanizmy sa dostanú len pod hradnú samotnú skalu. Ďalšie metre musia preto ľudia vynášať všetok materiál ručne. „Hoci pri rekonštrukcii sa usilujeme v maximálnej miere využívať pôvodnú suť, ktorú premývame, predsa len je potrebné nosiť aj drť. Vlani sme pod hradom nakladali do vriec po dve – tri lopaty a dali sme tam tabuľu s prosbou pre turistov, aby nám po troche pomohli s vynášaním. Veľmi sa nám to osvedčilo, doniesli nám takmer tretinu drte. Tento rok to pravdepodobne zopakujeme a už teraz sa chcem poďakovať všetkým, ktorí hrad navštívia a aj takouto formou pomôžu pri jeho záchrane,“ dodala Kozárová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM