Radka Deckerová Rôzne

Obnova Krásnej Hôrky pokračuje: Hrad už má konečne novú strechu

V zbierke Slovenského národného múzea na obnovu a ochranu požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka sa do 25. januára vyzbieralo viac ako 150000 eur.

Ilustračný obrázok k článku Obnova Krásnej Hôrky pokračuje: Hrad už má konečne novú strechu
Zdroj: Webnoviny.sk

Sanácia národnej kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka pokračuje v plnom rozsahu. „Objekty hradu už sú pod dočasným havarijným zastrešením,“ agentúru SITA informoval Artur Šturmankin, hovorca Slovenského národného múzea (SNM), v správe ktorého hrad je.

Urobené sú drevené konštrukcie striech, pracovné plošiny a lešenia. Tým sa podľa SNM vytvorili pracovné podmienky pre pamiatkové výskumy a nadväzujúcu sanáciu korún murív poškodených pri vlaňajšom požiari. „Prvá časť etapy sanácie havarijného stavu je týmto úspešne ukončená,“ doplnil Šturmankin.

Obrazom: Hrad Krásna Hôrka po požiari

Objekty dolného a stredného hradu Krásnej Hôrky sú pripravené na sanáciu korún murív pod ľahkou oceľovou konštrukciou s tým, že po sanácii koruny bude oceľová konštrukcia presúvaná do novej polohy a nad opravenými korunami sa už vybuduje trvalý krov.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia ľahla popolom v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca 2012. V priebehu jedného týždňa SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety a provizórne zakrylo otvorené časti hradu.

Zámer obnovy hradu, ktorý pripravilo SNM, schválil Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice v máji. Na jeho základe vydal KPÚ Košice rozhodnutie, ktoré bolo jedným z podkladov pre architektov a statikov na vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu striech hradu.

SNM zabezpečilo spracovanie prípravnej dokumentácie – komplexné zameranie objektu, urobilo verejné obstarávanie na pamiatkový a architektonicko-historický výskum horného hradu. Nové strechy na strednom a dolnom hrade budú na základe rozhodnutia pamiatkarov replikami zhoreného krovu a krytinou bude pálená viedenská škridla. To, akú strechu bude mať horný hrad, určia výsledky historického a pamiatkového výskumu.

Foto: snm.sk

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM