Správy

Na juhu Slovenska pribudne ATRAKCIA: K obľúbenému SYSĽOVISKU sa dostanete po novom

Na nákup nového turistického vláčika získala obec Muráň z plánu obnovy dotáciu viac ako 380-tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Na juhu Slovenska pribudne ATRAKCIA: K obľúbenému SYSĽOVISKU sa dostanete po novom
9
Galéria
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Turistický vláčik z obce Muráň k sysľovisku na Muránskej planine by mohol začať premávať už v máji. Okrem sysľoviska samospráva uvažuje aj o trase vedúcej pod Muránsky hrad. TASR to uviedol starosta obce Muráň Roman Goldschmidt.

Státisícová dotácia

Na nákup nového turistického vláčika získala obec Muráň z plánu obnovy dotáciu viac ako 380-tisíc eur. Slúžiť má najmä na dopravu turistov k sysľovisku Biele vody, ktoré patrí k najnavštevo­vanejším lokalitám Muránskej planiny. „Chceme sysľovisko nejakým spôsobom odbremeniť, je tam strašný nával áut. Chceme, aby záchytné parkovisko bolo na konci obce pri futbalovom ihrisku,“ priblížil starosta s tým, že vláčik s kapacitou pre viac ako 70 ľudí by mohol začať premávať už počas májových víkendov.

Turistický vláčik obci dodáva firma z Česka, samospráva jej už zadala aj grafický návrh toho, ako by mal vyzerať. „Aktuálne beží lehota, do kedy by nám mali vláčik dodať. Ľudí by sme chceli voziť najmä z Muráňa k sysľovisku, ale ak by bol záujem, tak aj na Muránsky hrad,“ uviedol Goldschmidt. Ako vysvetlil, vláčik by mohol premávať na Veľkú lúku pod hradom, kde je prístup áut v súčasnosti možný len s povolením národného parku.

Súčasťou projektu, na ktorý samospráva získala dotáciu v rámci výzvy zameranej na transformáciu regiónu Národného parku Muránska planina, bolo tiež vybudovanie drobnej turistickej infraštruktúry v Muráni. V obci tak pribudlo niekoľko informačných panelov, ktoré návštevníkov oboznámia s históriou obce či Muránskeho hradu a okolitou prírodou. „Hotová je už aj vstupná brána v Hrdzavej doline. Chceme ešte vybudovať informačný kiosk, kde budú mať návštevníci informácie v elektronickej podobe tu na námestí,“ dodal starosta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilusrtračné

Ďalšie aktuálne správy

Lúka plná sysľov neďaleko obce Muráň
9
Galéria
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM