Rôzne

Mozzarellové balóniky či špagety z čaju: Revúckych školákov v zahraničí čakali špeciality!

Projekt Comenius – Odkaz minulosti pre súčasnosť, prostredníctvom ktorého naša ZŠ J. A. Komenského v Revúcej rozvíja priateľstvá s poľskou školou v Ledzinách, pokračuje veľmi úspešne.

Ilustračný obrázok k článku Mozzarellové balóniky či špagety z čaju: Revúckych školákov v zahraničí čakali špeciality!
Foto: Eva Viestová

Po mnohých projektových aktivitách, ktoré sme zrealizovali na domácej pôde sme sa koncom mája vydali na 10-dňový výmenný pobyt do Ledzín.

Originálne špeciality

Veľmi sme sa tešili, že sa opäť stretneme s našimi priateľmi, no zároveň sme boli zvedaví, aké aktivity nás čakajú. Naši poľskí priatelia pre nás pripravili množstvo skvelých tvorivých dielní. Kulinárske špeciality molekulárnej kuchyne pošteklili naše chuťové poháriky.

Nikto z nás totiž ešte neochutnal ručne vyrobené špagety z čaju, či mozzarellové balóniky s olivami. Ani domáca kuchyňa sa nedala zahanbiť. Vôňa čerstvých jahôd a „kľusiek“ nám hneď pozdvihla náladu.

Spoznali tradičný tanec, hudbu a zvyky

Príležitosť spoznať poľskú ľudovú kultúru a jej dedičstvo sme ocenili. Veď kto má možnosť učiť sa od tanečných profesionálov a hudobných odborníkov 300 – členného folklórneho súboru Slask, či obliecť si Slaský kroj a zatancovať národný tanec Trojak.

O spôsobe života, kultúrnom bohatstve slova a hudby sme sa presvedčili v Slaskej knižnici a etnografickom skanzene v Katowiciach.

Výsledok cesty v podobe hudobno-tanečnej akadémie

Napriek tomu, že sme sa tešili zo všetkých výletov, z poznávania poľskej ľudovej histórie, zážitkových aktivít, tvorivých dielní rozhodli sme sa vytvoriť hudobno-tanečnú akadémiu pre rodičov a priateľov školy v Ledzinách.

V každú voľnú chvíľu sme svedomito nacvičovali, a tak sme mohli priniesť trochu slovensko-poľskej radosti aj do záplavami zmietaného Poľska. Riadili sme sa heslom: Ak sa chceš dozvedieť niečo viac o inej kultúre, nauč sa spievať ich piesne.

Veľké poďakovanie patrí vedeniu našej základnej školy J. A. Komenského v Revúcej, že sa môžeme zapájať do takýchto medzinárodných projektov a tak nadväzovať úžasné priateľstvá. Už sa tešíme na naše ďalšie spoločné stretnutie.

info a foto: ZŠ J.A.Komenského

ZŠ J.A.Komenského v Poľsku
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM