Jakub Forgács Krimi

Mladý vodič (19) pri Revúcej zišiel s autom do priekopy. Na mieste 5 zranených, FOTO

Podľa slov polície v zákrute neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam prešiel do protismeru a následne zišiel mimo do priekopy, kde vozidlo narazilo do stromu.

Ilustračný obrázok k článku Mladý vodič (19) pri Revúcej zišiel s autom do priekopy. Na mieste 5 zranených, FOTO
6
Galéria

Polícia v Revúcej vyšetruje dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranilo 5 osôb. Informovali o nej krajskí policajti na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

„Vodič (19) v sobotu večer okolo 21:25 jazdil v smere od obce Muránska Lehota, v zákrute neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam prešiel do protismeru a následne zišiel mimo do priekopy, kde vozidlo narazilo do stromu,“ píšu muži zákona.

„Vo vozidle boli okrem vodiča aj štyri spolujazdkyne vo veku 15 až 18 rokov. Vodič a 3 dievčatá sa pri nehode ľahko zranili, 15-ročná spolujazdkyňa sediaca vpredu sa zranila ťažko,“ uviedli policajti.

Policajti o dôvodoch, prečo sú mladí vodiči rizikovejší ako starší

Medzi základné atribúty mladých vodičov zaraďujeme ich vek, pohlavie, zdravotný stav a osobnosť. Tieto faktory nie je možné zmeniť ani ovplyvniť. K faktorom, ktoré sa dajú zmeniť, zaraďujeme skúsenosti, zručnosti, vzdelanie a tréning.

K ďalším dôležitým aspektom posudzovania mladých vodičov patria tiež sociálne faktory, ako spolujazdci, sociálna skupina a rovesníci, socio-ekonomický status, alkohol a drogy, používanie mobilu a únava. Na druhej strane sú faktory, ktorým sú mladí vodiči vystavení, ako napríklad časť dňa alebo deň v týždni, čas, ktorý trávia na cestách a tiež faktory prostredia.

Časť dňa a deň v týždni:

Riziko, že bude mladý človek účastníkom dopravnej nehody, sa zvyšuje najmä počas jazdy v noci a cez víkendy. Tento čas je rizikový aj pre starších vodičov, avšak v porovnaní s mladšími vodičmi je u nich riziko nižšie.

Spolujazdci a rovesníci:

Ak je v aute s mladým vodičom kamarát v podobnom veku, riziko havárie je vyššie, ako keď jazdí sám alebo so starším spolujazdcom. Čím viac spolujazdcov vezie, tým je riziko vyššie. Rovesníci sú jednoznačne zdrojom rozptýlenia pozornosti vodiča, ale môžu tiež podporovať vodičovu ochotu riskovať počas jazdy.

Zábery z miesta nehody nájdete v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Zábery z hrozivej nehody neďaleko Revúcej
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM