Eva Viestová Správy

Jelšavská magnezitka otvorila svoje brány. Navštívilo ju takmer 1400 ľudí za jeden deň

Víkend v Slovenských magnezitových závodoch a.s. v Jelšave bol o niečo rušnejší ako inokedy. Závod totiž opäť po piatich rokoch a pri príležitosti viacerých jubileí otvoril svoje brány zamestnancom a ich rodinným príslušníkom. A tak si každý mohol omrknúť, ako to tam všetko super funguje...

Ilustračný obrázok k článku Jelšavská magnezitka otvorila svoje brány. Navštívilo ju takmer 1400 ľudí za jeden deň
Foto: Eva Viestová

Od skorého rána prúdili do magnezitky zástupy ľudí. Všetko bolo skvele zorganizované a tak sa ľudia dostávali do závodu postupne. V úvode jednotlivé skupiny privítal osobne generálny riaditeľ závodu Jaroslav Švejkovský spolu s členmi manažmentu.

V krátkom príhovore ozrejmil, čo je v závode za posledné roky nového a čo sa podarilo zmeniť a vylepšiť.

Následne sa ľudia presunuli buď na pešiu prehliadku závodu, alebo v pripravených autách a autobuse sa odviezli priamo do bane. Tu mohli vidieť priamo pri ťažbe magnezitu ťažké mechanizmy aj baníka.

Odtiaľ sa opäť presunuli k obrej drvičke, ktorá s ľahkosťou drví vyťažené ozrutné kusy magnezitu. Tí šťastnejší sa dostali aj do „práčovne“. Tu sa rozdrvený magnezit triedi a „perie“. Vyčistený putuje do obrovských pecí – šachtových, alebo rotačných.

Čo je magnezit?

Ako informuje internetová stránka podniku, Slovenské magnezitové závody, akciová spoločnosť, Jelšava patria k popredným európskym a svetovým producentom sypkých zásaditých žiaruvzdorných materiálov s vlastnou surovinovou základňou. Ložisko v Jelšave patrí k najväčším ložiskám magnezitu na svete. Svojou špecifickou mineralógiou predstavuje unikátny zdroj železitej magnézie, používanej na výrobu najkvalitnejších bázických stavív pre cementárne a bázických monolitických hmôt pre oceliarne.

Magnezit vďaka svojim vlastnostiam slúži ako surovina na výrobu a predaj produktov pre hutnícky, keramický, chemický, priemysel, pre poľnohospodárstvo a stavebníctvo.

„Deň otvorených dverí pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov sa koná pri príležitosti 90. teho výročia Slovenských magnezitových závodov v Jelšave, spustenia závodu na Teplej Vode do skúšobnej prevádzky, súčasne aj 120.teho výročia objavenia magnezitu v okolí Jelšavy a 20.teho výročia založenia akciovej spoločnosti zamestnancami“, povedal Ivan Németh, organizačno – personálny riaditeľ SMZ a.s. Jelšava.

„Závod v súčasnej dobe zamestnáva 880 zamestnancov a naše výrobky exportujeme do 50-tich krajín sveta na štyroch kontinetoch“, doplnil Németh.

Po absolvovaní prehliadky už na parkovisku na Teplej Vode čakal na všetkých fajnový guláš a pivko alebo kofola na osvieženie. Pre deťúrence bol pripravený skákací hrad, poriadna kopisko hasičskej peny, maľovanie na tvár či autíčka.

POZRITE SI NAŠE VIDEO A FOTO ZO ZÁVODU V JELŠAVE.

Deň otvorených dverí v SMZ Jelšava
40
Galéria
Foto: Eva Viestová / Zdroj: Dnes24.sk
Deň otvorených dverí v SMZ Jelšava
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM