Jakub Forgács Kultúra

FOTO: Vyčíňanie prívalovej vody v Revúcej: Poškodená budova múzea aj vzácne exponáty

Voda narobila v Revúcej veľké problémy. Prívalový dážď pocítili aj v historickej budove múzea. Pomôcť chce aj premiér Fico.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Vyčíňanie prívalovej vody v Revúcej: Poškodená budova múzea aj vzácne exponáty
Zdroj: TASR

Historickú budovu Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej i vystavené exponáty poškodila v piatok 29. júla prívalová voda, ktorá bola následkom intenzívnych zrážok a vyžiadala si v meste vyhlásenie 3. povodňového stupňa. Podľa slov riaditeľky Diany Lamperovej voda do priestorov múzea vnikla cez zadné dvere, ktoré vyvalila.

Poškodená pýcha

Značne poškodená bola miestnosť Čiernej kuchyne, ktorá je našou pýchou. Boli v nej umiestnené drevené zbierkové predmety, ktoré zostali kompletne mokré. V súčasnosti sa sušia,“ načrtla riaditeľka a doplnila, že cez dufart, teda krytú chodbu v strede múzea, sa voda dostala aj do ostatných miestností. „Veľkou škodou je, že sa namočili drevené podlahy a teraz riešime, čo s nimi, či sa budú vytrhávať a dávať nové,“ poznamenala.

Najvzácnejšími exponátmi, ktoré voda poškodila, boli historické knihy z fondu múzea. „Sú celé navlhnuté. Musíme ich nechať vysušiť a potom sa možno pristúpi k ich chemickému ošetreniu,“ priblížila Lamperová, podľa ktorej bolo šťastím, že šlo len o osem knižiek, umiestených vo vitríne v triede. „Ostatné boli v archíve, ktorý je vo vyvýšenej časti budovy, kam sa voda nedostala,“ dodala.

Múzeum bolo pritom len prednedávnom kompletne zrekonštruované za približne 250 000 eur a slávnostne otvorené koncom marca. „Je nám do plaču, ako to teraz vyzerá, keďže múzeum je naša srdcová záležitosť. Škody zatiaľ nemáme vyčíslené, len v stredu tu boli znalci, ktorí vypracujú posudky,“ uviedla na margo poškodenia primátorka Revúcej Eva Cireňová.

Pomôže aj Fico

Historickú budovu si v stredu počas návštevy mesta prezrel aj minister kultúry SR Marek Maďarič. „Bol som požiadaný o pomoc a komunikoval som v tejto veci s premiérom Robertom Ficom. Je pripravený múzeu finančne pomôcť zo svojej rezervy,“ avizoval.

Pre veľký rozsah škôd je múzeum v súčasnosti zatvorené a podľa riaditeľky zatiaľ nie je jasné, ako dlho budú práce na ich odstránení trvať a kedy inštitúciu opäť otvoria. „Prvý odhad bol, že po vysušení priestorov o dva-tri týždne otvoríme. V súčasnosti to však vyzerá tak, že reálne budeme môcť otvoriť najskôr o dva-tri mesiace,“ spresnila riaditeľka s tým, že zároveň museli zrušiť viacero naplánovaných výstav a akcií.

V našej fotogalérii nájdete zábery škôd, ktoré v múzeu napáchala voda!

Čítajte tiež:

Aktuálna ponuka voľných miest v Revúcej. Nájdite si prácu so šikovným PREHĽADOM

FOTO: Prívalová voda napáchala v revúckom múzeu nemalé škody
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM