Jakub Forgács Rôzne Správy

FOTO: Unikátny projekt v okrese Revúca: Rómske deti snímali svet, v ktorom žijú

Desiatky mladých Rómov sa zapojili do jedinečného projektu. Výsledkom sú tisíce fotografií, dokument i plánovaná kniha!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Unikátny projekt v okrese Revúca: Rómske deti snímali svet, v ktorom žijú
3
Galéria
Zdroj: TASR

Podpora kultúrnej rozmanitosti a medzikultúrneho dialógu medzi majoritou a zástupcami sociálne vylúčených rómskych komunít je cieľom projektu Fotoroma, na ktorom sa od marca do decembra tohto roka zúčastnilo 25 mladých ľudí z Jelšavy a osady Rúbanka pri Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca.

Hlavnou časťou projektu boli dva trojdňové workshopy. „Odborníci a študenti z Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave počas nich učili deti z Rúbanky a Jelšavy fotografovať profesionálnymi fotoaparátmi. Naučili sa tak cez objektív pozerať na okolie inak a odovzdávajú svedectvo o tom, aký je ich život a svet,“ priblížila predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Rúbanka Monika Podolinská s tým, že podstatou Fotoromy je zachovanie kultúrneho dedičstva Rómov.

Hlavným výstupom projektu sú výstavy vzniknutých fotografií. Prvá sa konala na Smolenickom zámku, druhá aktuálne prebieha v Muránskej Dlhej Lúke a posledná bude v Jelšave. „Výstava pozostáva z 20 najlepších fotografií, ktoré prešli prísnym výberom odborníkov. Celkovo však počas projektu vznikli tisíce fotografií,“ konkretizovala predsedníčka OZ s tým, že tie isté snímky, ale vo väčšom formáte, sú vďaka partnerovi Fotoromy, inštitúcii Kulturbyraet Mesén AS, vystavené aj v nórskom Osle.

Ďalšími výstupmi projektu je 11-minútový dokument o priebehu Fotoromy a pripravovaná kniha. „Bude to vlastne štvorjazyčný almanach v slovenčine, rómčine, nórčine a angličtine. Budú v ňom texty o Rómoch, o inštitúciách, ktoré sa zapojili do projektu a tiež informácie o deťoch, ktoré sa na ňom zúčastnili,“ dodala Podolinská s tým, že v knihe budú aj ďalšie fotografie, ktoré neboli vybrané na výstavu.

Pozrite si zábery z unikátneho projektu v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Rómske deti v jedinečnom projekte Fotoroma
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM