Eva Viestová Rôzne

Firmu vylúčili z tendra na opravu Hradu Krásna Hôrka pre zle uvedený počet záchodov

Slovenské národné múzeum vraj vylúčilo firmu z tendra na opravu Hradu Krásna Hôrka pre zle uvedený počet záchodov. Spoločnosť PR Querkus tvrdí, že nemohla opravovať Hrad Krásna Hôrka pre preklep, ktorý sa týkal kapacít prenosných záchodov.

Ilustračný obrázok k článku Firmu vylúčili z tendra na opravu Hradu Krásna Hôrka pre zle uvedený počet záchodov
Foto: Eva Viestová

„Pri počte záchodov pre našich pracovníkov sme mali preklep, že sú určené pre 15 ľudí, namiesto 45, ktorých sme vypočítali a rozpísali v ponuke," vysvetľoval dnes novinárom konateľ firmy Robert Pacalaj.

Hovorí, že toto bol dôvod, pre ktorý ich výberová komisia Slovenského národného múzea vylúčila z prvej časti tendra na opravu zhoreného hradu.

„Vôľa vylúčiť nás však bola taká silná, že hoci toalety samozrejme postačovali a počet pracovníkov sme v tejto časti vôbec nemuseli uvádzať, Slovenské národné múzeum nás zo súťaže vylúčilo,“ dodal.

Komisia odôvodnila vylúčenie tým, že uchádzač v rozpore s ustanovením zákona o verejnom obstarávaní predloženým vysvetlením zmenil pôvodnú ponuku.

Práce sa už rozbehli

Úrad pre verejné obstarávanie v januári potvrdil, že spoločnosť PR Querkus bola zo súťaže vylúčená v rozpore so zákonom.

Úrad zároveň nariadil zaradiť firmu späť do rokovacieho konania bez zverejnenia. Práce na sanácii havarijného stavu hradu sa však medzitým už rozbehli, Hrad Krásna Hôrka je momentálne celý prestrešený dočasnou strechou.

SNM však rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie napadlo na súde.

„Podľa zákona o verejnom obstarávaní je rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie preskúmateľné súdom, ak bola podaná žaloba. Slovenské národné múzeum využilo zákonnú možnosť a požiadalo o preskúmanie rozhodnutia úradu súdom,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SNM Artur Šturmankin.

Dodal tiež, že bratislavský krajský súd 21. februára rozhodol o odklade vykonateľnosti rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie až do právoplatnosti rozhodnutia súdu.

Znamená to, že práce na hrade môžu pokračovať. Čo bude nasledovať, ak súd potvrdí správnosť rozhodnutia úradu, nechce múzeum komentovať.

„Slovenské národné múzeum rešpektuje zákon a do rozhodnutia súdu sa k veci ďalej nebudeme vyjadrovať,“ dodal Šturmankin.

Kde sa stala chyba?

Podľa konateľa PR Querkus Roberta Pacalaja urobil obstarávateľ, teda Slovenské národné múzeum, chybu nielen tým, že ich vylúčil, ale sa o nich aj vulgárne vyjadroval. V dokumente, ktorý poslala Úradu pre verejné obstarávanie výberová komisia múzea, použili na označenie vylúčeného uchádzača vulgárne slovo. „Slovenské národné múzeum udelilo zamestnancovi za tento hrubý vulgarizmus sankciu a verejne sa ospravedlnilo v relácii odvysielanej na RTVS,“ reagoval hovorca Šturmankin. Slovenské národné múzeum chcelo čo najskôr začať s obnovou národnej kultúrnej pamiatky, ktorú zničil požiar v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca 2012.

Múzeum preto podalo na Úrad pre verejné obstarávanie žiadosť o vydanie rozhodnutia o odňatí odkladného účinku námietok spoločnosti. Úrad svojím rozhodnutím zo 16. októbra minulého roka tak umožnil rýchly začiatok rekonštrukcie.

Úrad však tvrdí, že vydaním rozhodnutia o odňatí odkladného účinku námietok uzavretie zmluvy neprikázal.

Podľa hovorcu Jána Mažgúta len vytvoril pre múzeum možnosť, aby zmluvu uzavrelo v prípade, že ako subjekt zodpovedný za prevádzku národnej kultúrnej pamiatky nadobudne presvedčenie o absolútnej nevyhnutnosti začatia jej sanácie.

„Bolo by však nesprávne domnievať sa, že odňatie odkladného účinku podaných námietok zároveň znamená, že vylúčenie spoločnosti bolo zákonné, a že existuje dôvodný predpoklad zamietnutia námietok tejto spoločnosti,“ dodal hovorca.

Sanácia havarijného stavu hradu je rozdelená do troch etáp. Objekty hradu už majú dočasné havarijné zastrešenie. Urobené sú drevené konštrukcie striech, pracovné plošiny a lešenia. Tým sa podľa Slovenského národného múzea vytvorili pracovné podmienky pre pamiatkové výskumy a nadväzujúcu sanáciu korún murív poškodených pri vlaňajšom požiari.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM