Erik Bojničan Správy

Do známej obce pri Revúcej zavítal minister: Slávnostné otvorenie veľkej novinky pri rómskej osade!

Do známej dediny neďaleko Revúcej zavítal samotný minister. Prišiel totiž slávnostne otvoril novinku pri rómskej osade.

Ilustračný obrázok k článku Do známej obce pri Revúcej zavítal minister: Slávnostné otvorenie veľkej novinky pri rómskej osade!
Zdroj: TASR

Minister školstva Juraj Draxler zavítal do Muránskej Dlhej Lúky. V známej dedine nášho okresu slávnostne otvoril novú modulovú budovu základnej školy. Škola doteraz sídlila v upravených priestoroch bývalého rodinného domu, tieto priestory však už kapacitne nestačili.

Na výstavbu novej budovy školy získala obec dotáciu vo výške 243 000 eur, ďalších 65 000 eur do nej investovala zo svojich prostriedkov.

Škola je plne funkčná

„Škola je už plne funkčná a deti v nej majú veľmi pekné a podnetné prostredie. V tejto škole je však aj veľmi dobrý kolektív a to ma teší najviac. Financie sú jedna vec, ale druhá vec je, či máte na mieste riaditeľku, ktorá vie naozaj pracovať, či máte dobrý kolektív, ktorý vie v peknej budove vytvoriť dobrú atmosféru a pekne pracovať s deťmi,“ podotkol minister.

V blízkosti osady

Budova pôvodnej školy stojí priamo v centre Muránskej Dlhej Lúky, nová škola je však situovaná mimo hlavnej zástavby obce, priamo pri rómskej osade Rúbanka, v ktorej žije takmer 400 obyvateľov. „Prakticky vždy máme v podobných situáciách dva protichodné argumenty. Jeden je, aby sa nedalo ani zďaleka povedať, že je tu niečo segregačné. Na druhej strane je pravda, že keď je škola pomerne blízko pri rómskej osade, tak tam chodia dominantne alebo výhradne len rómske deti,“ konštatoval minister.

Často si však podľa Draxlera takéto riešenie žiadajú aj rodičia z danej osady, lebo je pre nich výhodné, keď majú deti blízko. „Je to výhodnejšie aj pre učiteľov, že majú oveľa bližšie k rodičom detí,“ doplnil.

Rovnaký názor vyjadrila aj riaditeľka školy Monika Podolinská. „Deti aj rodičia to majú do školy bližšie a ani my za nimi nemusíme chodiť v prípade potreby ďaleko. Stane sa napríklad, že dieťa má počas dňa teplotu, alebo sa necíti dobre a v takom prípade ho odtiaľto nie je problém rýchlo odprevadiť domov,“ vysvetlila riaditeľka a dodala, že konečne majú v obci školu s vyhovujúcimi priestormi.

„Bývalé priestory boli síce útulné, ale už nepostačujúce. Boli tam malé triedy, najmenšia mala len necelých deväť štvorcových metrov. Situáciu sme riešili rôznymi vstavanými skriňami a úspornými lavicami, ale už to ďalej proste nebolo ako riešiť,“ zdôraznila riaditeľka.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM