Jakub Forgács Správy

Danko spomínal na Nežnú revolúciu v Revúcej: So spolužiakmi sme boli namiesto vyučovania v uliciach

Ako predseda parlamentu Andrej Danko na výstave venovanej 80. rokom minulého storočia povedal, vďaka exponátom vrátil sa do svojho detstva.

Ilustračný obrázok k článku Danko spomínal na Nežnú revolúciu v Revúcej: So spolužiakmi sme boli namiesto vyučovania v uliciach
Zdroj: TASR

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko si na vernisáži N89 na Bratislavskom hrade zaspomínal na Nežnú revolúciu. Tú organizuje Historické múzeum SNM.

Ako predseda parlamentu Andrej Danko na výstave venovanej 80. rokom minulého storočia povedal, vďaka exponátom vrátil sa do svojho detstva. Počnúc magnetofónom, vtedajšou módou, či skladbami, ktoré v čase svojho dospievania počúval.

„Boli to moje najkrajšie roky detstva. V novembri 89 som bol tretiakom na revúckom gymnáziu. Všetci sme nosili červené trenky, biele tričká, pamätám si unifikované autá, tie isté činžiaky, nábytkové skrine. V tej dobe som vyrastal. Je to obdobie, ktoré malo svoje čaro, no samozrejme malo aj svoje chyby. Tými bolo najmä to, že sme nemohli slobodne hovoriť to, čo cítime. Nemohli sme cestovať, nemali sme slobodu, často sme sa báli,“ zaspomínal si Andrej Danko.

Ako ďalej prezradil, zúčastnil sa aj novembrových protestov. „Spolu so spolužiakmi sme boli namiesto vyučovania v uliciach. Revúca je malé mesto, toľko podujatí ako napríklad v Bratislave sa tam nekonalo, no tú atmosféru sme predsa cítili. Cítili sme to uvoľňovanie napätia v spoločnosti a blížiacu sa zmenu.“

Tá, ako ďalej dodáva, priniesla Slovákom nepochybne veľa pozitív. „Udalosti 89 roku viedli svojim spôsobom aj k tomu, že sa o necelé 4 roky zrodila samostatná Slovenská republika. Získali sme slobodu, možnosť cestovať, študovať, voľne dýchať. Paradoxom ale je, že často vidíme, že tí, ktorí boli vtedy najväčší komunisti, sú dnes najväčší demokrati. Takisto mám pocit, že kým pred revolúciou muselo byť všetko z východu dobré, a zo západu zlé, dnes je to presne naopak. Myslím si, že aj takéto výročie by nás malo prebudiť k tomu, aby sme hovorili o zdravej strednej ceste. Nie všetko je čierne a biele,“ skonštatoval šéf parlamentu Andrej Danko.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM