Eva Viestová Správy

Bociany si musia hľadať nový domov. Trusom znehodnocovali strechu kostola

Bociany v Mokrej Lúke v okrese Revúca si po prílete musia nájsť nové miesto na hniezdenie. V okolí evanjelického kostola totiž namontovali ochranári v spolupráci s energetikmi zábrany na elektrické stĺpy a staré hniezdo s podložkou zložili.

Ilustračný obrázok k článku Bociany si musia hľadať nový domov. Trusom znehodnocovali strechu kostola
Zdroj: Dnes24.sk

Ako vysvetlil zoológ Národného parku Muránska planina Jerguš Tesák, takto vyriešili problém so znehodnocovaním strešnej krytiny na kostole bocianím trusom.

Na rozlet bociany využívali aj strechu kostola

Kovová podložka s hniezdom bola namontovaná na samostatnom stĺpe vedľa evanjelického kostola.

„Vznikol tu problém, pretože najmä mláďatá pri rozlietavaní využívali aj strechu blízkeho kostola, ktorú znehodnocovali svojím trusom. Dá sa predpokladať, že bociany si pri návrate vyhliadnu najbližšie miesto a hniezdo si postavia na blízkom stĺpe elektrického vedenia. Takto by problém pretrvával, preto sme požiadali energetikov o namontovanie špeciálnych zábran, ktoré bocianom nedovolia stavbu,“ vysvetlil Tesák.

Bociany si budú musieť nájsť nový domov

Po prílete bociana bieleho do Mokrej Lúky začnú ochranári pár pozorovať. Nechajú vtáky, aby si samy vybrali najvhodnejšie nové miesto na stavbu hniezda.

„Niekedy si myslíme, že im vyberieme dobré náhradné miesto, no vtáky si ho ani nevšimnú. Takto budeme pripravení reagovať okamžite, len čo spozorujeme, kde si bocianí pár začne stavať nové hniezdo. Tam im namontujeme pripravenú podložku, čím im trošku pomôžeme. Bude dôležité, aby sme to stihli čo najskôr, aby sme im dopriali dosť času na úpravu hniezda a hlavne, aby sme ich nevyrušovali už po tom, keď začnú zahrievať vajíčka,“ dodal zoológ Muránskej planiny.

foto:ilustračné

Bociany Mokrá Lúka
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM