Jakub Forgács Rôzne Správy

Pred 95 rokmi padol mrazivý REKORD: Aby NEZAMRZLI, zvieratá museli obkladať slamou

Aktuálne vládne na Slovensku skôr jarné počasie. V spomienkach pamätníkov však zostala tuhá zima, ktorá pred 95 rokmi pokorila rekordnú hranicu.

Ilustračný obrázok k článku Pred 95 rokmi padol mrazivý REKORD: Aby NEZAMRZLI, zvieratá museli obkladať slamou
3
Galéria
Zdroj: TASR

Popraskané stromy a rieka Slatina plná ľadu – tak si z rozprávania svojich starých otcov spomínajú obyvatelia obce Vígľaš (okres Detva) na vrchol extrémne tuhej zimy.

Rekordná teplota

Na tamojšej meteorologickej stanici namerali najnižšie teploty v celej histórii krajiny, 41 stupňov pod nulou.

Podľa spomienok pamätníkov sa vtedy nedalo ani vyjsť z domu, nie to ešte niečo robiť. Domáce zvieratá museli obyvatelia držať v maštaliach a obkladať slamou, aby nezamrzli. Voda, ktorú ľudia vyliali pred dom, vraj zamrzla skôr, ako dopadla na zem.

Mrzlo celé Slovensko

Mrazy boli vtedy kruté nielen vo Vígľaši, ale na celom území Slovenska a trvali až do začiatku marca. Napríklad v Liptovskom Hrádku zaznamenali v tento rekordný deň –38 stupňov Celzia, v Devínskej Novej Vsi –36 stupňov. Teploty sa k uvedeným rekordom priblížili až o vyše päťdesiat rokov, keď v roku 1985 v Oravskej Lesnej namerali –37 stupňov Celzia.

Teplotný rekord zaznamenal vo Vígľaši pred 95 rokmi miestny učiteľ Ján Porsch, ktorý pracoval pre vtedajší poľnohospodársky ústav. Odpočty na stanici v miestnej časti Pstruša robil celých osem rokov. Hydrologická stanica bola pritom v obci zriadená ešte rakúsko-uhorskou monarchiou v roku 1883. Obnovená stojí na tom istom mieste dodnes.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

Vígľaš-Pstruša: Rekordná zima
3
Galéria
Zdroj: TASR
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM