Správy

Kaľamárku chcú ZATRAKTÍVNIŤ: Pre turistov a cyklistov plánujú NOVINKU

Prírodná a turistická lokalita Kaľamárka je jednou z najvýznamnejších prírodných lokalít na Podpoľaní. Čo sa tam zamýšľa?

Ilustračný obrázok k článku Kaľamárku chcú ZATRAKTÍVNIŤ: Pre turistov a cyklistov plánujú NOVINKU
Zdroj: TASR/Jozef Ďurník

Mesto Detva plánuje vybudovať prístrešok pre turistov na Kaľamárke, ktorá je súčasťou prírodnej chránenej oblasti. Pribudne aj nabíjačka pre elektrobicykle. TASR o tom informoval primátor Branislav Baran s tým, že pre získanie financií na tento projekt sa zapojili do výzvy.

Útočisko pred počasím

Dodal, že prístrešok by mal slúžiť ako útočisko pre ľudí napríklad pred dažďom alebo iným nepriaznivým počasím. Rovnako chcú zabezpečiť zázemie pre cyklistov, ktorí prechádzajú okolo. Podľa primátora by mal byť altánok pri horárni. „Sú dve možnosti. Buď to bude napájané zo solárnych panelov alebo z elektrického stĺpu oproti horárni,“ objasnil. Ako ďalej uviedol, riešiť treba aj toalety, keďže toto miesto vyhľadáva čoraz viac turistov i rodín s deťmi. V súčasnosti sa totiž na Kaľamárke žiadne nenachádzajú.

Obnovená cesta

Mesto vlani obnovilo cestu cez časť Chrapková. Je to alternatíva a obchádzka pre panelovú cestu, ktorá vedie k horárni i ku skalám na lezenie. „Ľudia tam bývajú a aj hospodária, aby sa mali ako dostať k svojim príbytkom,“ spomenul. Slúžiť bude aj ako obchádzka v prípade obnovy panelovej cesty. Tú však momentálne samospráva neplánuje obnoviť. Primátor povedal, že dôležitejšie je v súčasnosti prepojenie Priemyselnej a Bottovej ulice v Detve. „V prípade, že sa budú opravovať mosty, napríklad ponad potok Detvianka, aby bola alternatívna trasa a obyvatelia sa mali ako dostať do starej Detvy,“ zdôraznil.

Prípadné stanovanie v chránenom území Kaľamárka by podľa neho malo byť na ploche pri ohnisku, ostatné miesta na to nie sú určené. „Je to však vždy na vlastnú zodpovednosť, keďže je to miesto s vysokým výskytom medveďa hnedého,“ uzavrel.

Prírodná a turistická lokalita Kaľamárka je jednou z najvýznamnejších prírodných lokalít na Podpoľaní. „To, čo v tejto lokalite ľudí očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíciu,“ poznamenal riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM