Michaela Mozolányová Správy

Zaujímavé cifry o Lučenci: Tipnite si, aký je v okrese priemerný plat!

Nedávno zverejnil portál Platy.sk zaujímavý prieskum o priemerných zárobkoch Slovákov. Pomerne výrazné rozdiely panujú aj medzi priemerným platom v rôznych okresoch Slovenska a rôznymi profesiami. Pozrite sa ako je na tom okres Lučenec.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé cifry o Lučenci: Tipnite si, aký je v okrese priemerný plat!
Zdroj: Webnoviny.sk

Na Slovensku sa výška priemerného platu pohybuje na hranici 854 eur, no tento plat reálne nepoberá 59% Slovákov. Polovica našich obyvateľov má plat nižší ako 784 eur. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 25% ľudí na Slovensku zarába menej ako 603 eur a také isté percento má na výplatnej páske každý mesiac viac ako 1 042 eur. Najlepšie zarábajúci Slováci, ktorých je zhruba 10%, majú plat vyšší ako 1 395 eur.

Okres Lučenec zaostáva

V okrese Lučenec je priemerný plat o 130 eur nižší, ako ten celoslovenský a je na úrovni 724 eur. Túto sumu však reálne nepoberá 61% obyvateľov nášho okresu. Na porovnanie, v susednom Zvolenskom okrese je priemerný plat na úrovni 766 eur, no 56% ľudí v ňom žijúcich zarába menej, ako je priemer. ,,Pracujem ako ekonómka na strednej škole už vyše 15 rokov. Takúto sumu som na svojej výplatnej páske nikdy nemala. Môj plat je okolo 450 eur, ale som rada že mám prácu pretože v našom kraji je to s robotou veľmi ťažké.“ zdôverila sa nám pani Ľubomíra.

„Situácia okolo platov našom okrese je veľmi zlá, ja síce pracujem v zahraničí ako opatrovateľka a zárábam viac ako je priemer, ale moja dcéra s vysokou školou pracuje za minimálnu mzdu. A tá sa ani zďaleka nepribližuje k tej vypočítanej priemernej." uzavrela pani Jana.

Najlepšie zarábajú vrcholoví manažéri

Muži na Slovensku zarábajú v priemere od 525 do 1539 eur. Platy žien sa pohybujú nižšie, od 442 eur do 1 152 eur. Najvyrovnanejšie platy majú u nás ľudia pracujúci v pomocných prácach, štátnej správe a samospráve, administratíve, či školstve. Platové rozmedzie medzi tými najlepšie a najhoršie zarábajúcimi v týchto oboroch je zhruba 40% – 50%. Najväčší spomínaný rozdiel nájdeme u ľudí pracujúcich v legislatívnej oblasti, kde platový rozdiel dosahuje až 70%. Čo v realite znamená, že v tomto obore sa najnižší plat pohybuje na úrovni 457 a tí najlepšie zarábajúci dostávajú 1 543 eur. Vo vrcholovom manažmente sa priemerne zarába 2 169 eur, pričom najvyšší manažéri majú mesačne aj 3 999 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM