Správy

V lučeneckej MHD chcú zaviesť viaceré ZMENY: Chýbať nemá WIFI či platba NFC zariadením

V rámci súťažných podmienok na nového dopravcu mesto stanovilo viacero technických a prevádzkových štandardov, ktoré musí dodávateľ služby splniť.

Ilustračný obrázok k článku V lučeneckej MHD chcú zaviesť viaceré ZMENY: Chýbať nemá WIFI či platba NFC zariadením
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Mesto Lučenec počíta v rámci aktuálne prebiehajúceho verejného obstarávania na nového dopravcu mestskej hromadnej dopravy (MHD) s viacerými zmenami a novinkami. Podmienkou tendra je moderné vybavenie autobusov, vrátane WiFi či nabíjacích zásuviek, ale tiež rozšírenie možností nákupu cestovných lístkov napríklad o platbu kartou. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.

Podmienky na dopravcu

Súťaž na výber nového dopravcu MHD v Lučenci na obdobie desiatich rokov vyhlásila samospráva v druhej polovici februára. V rámci súťažných podmienok mesto stanovilo viacero technických a prevádzkových štandardov, ktoré musí dodávateľ služby splniť.

„Patrí k nim napríklad priemerný vek vozidla v prvom a druhom roku poskytovania služby vo výške troch rokov, nový vizuál vozidiel podľa súťažných podkladov, bezbariérový vstup do vozidiel, výbava vo vozidlách pre slabozrakých a nevidiacich či palubný počítač vo všetkých vozidlách, ktorý zaznamenáva údaje o počte cestujúcich, predaných lístkov, informácie o reálnej polohe vozidla či príchod a odchod zo zastávky,“ priblížila Baboľová.

Mesto od budúceho dopravcu požaduje aj mobilnú aplikáciu s informáciami o MHD či online predaj lístkov cez e-shop a mobilnú aplikáciu. Všetky vozidlá majú byť vybavené klimatizáciou, kamerovým systémom, internetovým pripojením a nabíjacími zásuvkami. Súťažné podmienky počítajú aj so zabezpečením osadenia nových označovníkov na autobusových zastávkach či desiatkou elektronických zastávkových tabúľ.

Čipovou aj platobnou kartou

„Cestovanie v mestskej autobusovej doprave zjednoduší aj rozšírenie možností nákupu cestovných lístkov. Mesto Lučenec požaduje od dopravcu, aby zabezpečil predaj cestovných dokladov u vodiča pri nástupe do vozidla v hotovosti a aj bezhotovostne, a to bezkontaktnou čipovou kartou, mobilnou aplikáciou, platobnou kartou alebo NFC zariadením. Zároveň umožní cestujúcim zakúpiť si lístok prostredníctvom označovačov umiestnených vo vozidle s možnosťou bezhotovostnej úhrady,“ dodala Baboľová.

MHD v Lučenci pozostáva z piatich autobusových liniek. Zmluva uzavretá so spoločnosťou SAD Lučenec, ktorá verejnú autobusovú dopravu v meste zabezpečuje v súčasnosti, sa končí 30. apríla. Tender na nového dopravcu trvá do 18. marca, predpokladaná hodnota zákazky je viac ako deväť miliónov eur. Očakávaný termín nástupu nového dopravcu je 1. máj.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM