Ľubomíra Karmanová Samospráva

V Lučenci pribudne 87 nových sociálnych bytov: Samospráva bude na ne žiadať dotácie, aj úver

Mesto Lučenec chce v nasledujúcom období z dôvodu potreby rozšírenia fondu nájomných sociálnych bytov odkúpiť celkovo 87 nových bytových jednotiek. Na tieto dva projekty plánuje podať žiadosť o dotácie a zobrať úver. Rozhodovali o tom poslanci na schôdzi Mestského zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku V Lučenci pribudne 87 nových sociálnych bytov: Samospráva bude na ne žiadať dotácie, aj úver
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Lučenec chce podať dve žiadosti o dotácie zo Štátneho rozpočtu a dve žiadosti o úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ich podanie schválili poslanci na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva. Finančné zdroje chce Mesto použiť na nákup sociálnych nájomných bytov.

Podľa materiálov, ktoré sa dostali poslancom na prerokovanie ide o žiadosti týkajúce sa kúpy bytových domov, konkrétne na nákup 36 bytových jednotiek na ulici Lúčnej a na nákup 51 bytových jednotiek na Rúbanisku III – blok C a D. Mesto chce, podľa dôvodovej správy uverejnenej na stránke mesta, kúpiť uvedené byty z dôvodu potreby rozšírenia fondu nájomných sociálnych bytov.

„V roku 2014 Mesto odkúpilo 36 bytových jednotiek – sociálnych nájomných bytov. Na odkúpenie využilo dotáciu zo Štátneho rozpočtu a úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Stavebník postavil byty rekonštrukciou dlhodobej ekologickej záťaže – nedostavanej budovy školy na Rúbanisku III. V súčasnosti prebiehajú záverečné fázy rekonštrukcie blokov C a D, kde bude nových 51 bytových jednotiek,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Mesto chce byty na Rúbanisku od stavebníka odkúpiť za 2 182 470 eur. Požiada o dotáciu vo výške 40% z obstarávacej ceny nájomných bytov, t.j. vo výške 872 990,– eur a o úver zo ŠFRB vo výške 60% z obstarávacej ceny nájomných bytov, t.j. vo výške 1 309 480,– eur. Bytový dom na Lúčnej ulici, podľa kúpnej zmluvy Mesto odkúpi za 1 792 915,88 eur.

Byty budú odovzdané do správy spoločnosti SPOOL, s dodatkom k mandátnej zmluve. Prideľovanie bytov žiadateľom prebehne v zmysle Všeobecno-záväzného nariadenia O pravidlách pre nakladanie s nájomnými bytmi postavenými a nadobudnutými s podporou štátu a internej normy Podmienky a spôsob prideľovania nájomných bytov verejným losovaním.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Správa, ktorá Lučenčanov zrejme nepoteší: Každý rok nás je menej. Tipnete si, koľko nás je teraz v meste?

Primátorka Alexandra Pivková otvorene: Toto všetko chcem stihnúť v roku 2016

Hlavný kontrolór Lučenca po 12 rokoch končí: Kto zasadne na tento dôležitý post?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM