ELA Rôzne

Unikátna zvonica zo Starej Haliče sa dočkala sfilmovania. Bude v zozname UNESCO?

Najväčšia drevená zvonica na Slovensku oslavuje 345 rokov. Náš kultúrny unikát sa dočkal sfilmovania.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna zvonica zo Starej Haliče sa dočkala sfilmovania. Bude v zozname UNESCO?
Zdroj: Peter Fízeľ

Historickú zvonicu v Starej Haliči v okrese Lučenec poznajú najmä milovníci architektúry i turisti. Jeden z kultúrnych symbolov Novohradu má aj zaujímavý príbeh.

Keď naše územie v 17. storočí napadli Turci, zajatý kapitán haličského hradu Ján Makfalvay dal ako symbol vďaky za oslobodenie postaviť drevenú zvonicu.

Stavba je opradená viacerými legendami a zdobí ju jeden z najlepších zvonov stredoveku vo vtedajšom Uhorsku.

Najväčšia drevená zvonica na Slovensku oslávila 13. novembra 345 rokov. A pred pár dňami dostala aj krásny darček!

„Pri tejto príležitosti vznikol unikátny filmový dokument o zvonici, ktorý ponúka viacero pohľadov na jej význam. Sú v ňom okrem iného použité špeciálne letecké zábery na zvonicu a zaznie v ňom i časť piesne Prišiel môj čas od hudobnej skupiny Tublatanka s povolením jej lídra Maťa Ďurindu,“ uviedol pre Lučenec24 Radovan Kondrlík, predseda OZ STARÁ HALIČ VPRED.

Zvonica, ktorá je dodnes funkčná, je známa aj tým, že ju postavili bez jediného kovového klinca. Sú v nej zavesené štyri zvony, jeden približne z 15. storočia a tri zvony z roku 1924, pričom všetky majú svoje mená – Ďuro, Paľo, Jano a Mišo.

Cieľom dokumentu nie je iba zanechať odkaz o tomto krásnom skvoste z Novohradu. Vznik dokumentu má podporiť snahu o začlenenie zvonice spolu s neďalekým gotickým kostolom do zoznamu UNESCO.

Zdroj: YouTube.com
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM