Tlačové správy

Tieto signály vám prezradia nesprávne zateplenie strechy – vyhnite sa im

Robiť unáhlené rozhodnutia pri zatepľovaní šikmej strechy sa vôbec neoplatí. Pri realizácii možno ušetríte pár desiatok eur, o dva – tri roky však môžete za opravu zaplatiť tisíce. Ako to už býva, aj pri strechách sú lacné riešenia tie najdrahšie.

Ilustračný obrázok k článku Tieto signály vám prezradia nesprávne zateplenie strechy – vyhnite sa im
Zdroj: Knauf Insulation

Odborníci z Cechu strechárov sú každý rok privolaní na obhliadku desiatok striech od Bratislavy až po Liptov, väčšinou nie starších ako 5 rokov. Príčinou sú práve nevhodné materiály a chybné detaily. Poruchy striech sa prejavujú rôzne, viete, čo nám signalizujú?

1. V zime chladno, v lete horúco

Ak nás šikmá strecha nedokáže ochrániť pred chladom a horúčavou, príčinou býva väčšinou príliš tenká alebo nesúvislá vrstva tepelnej izolácie. Pre tepelnú izoláciu strechy sa najčastejšie využívajú pružné vláknité materiály, akými sú produkty z minerálnej vlny, ktoré najlepšie vypĺňajú medzikrokvový priestor „natesno“.

Strechári neodporúčajú používať na šikmé strechy izolácie z PUR peny, pri striekaní sa nedokážu dodržať rovnaké vlastnosti na celej ploche a vrstva často rýchlo degraduje.

Izoláciu je potrebné správne uložiť, pri ukladaní treba dbať na to, aby nevznikli medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré by následne vytvorili tepelné mosty.

Vrstva len medzi krokvami dnes už nestačí, sú potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie v hrúbke aspoň 26 cm, v závislosti od tepelnoizolačných vlastností, teda lambdy ƛ. Argumentom pre vyššiu hrúbku izolácie je dnes hlavne ochrana pred horúčavami, ktoré sa stali na Slovensku každoročnou realitou. Sú mu prístupní hlavne tí, ktorí majú skúsenosti s podkrovným bývaním s priemerne zateplenou strechou.

Teraz môžete dostať ekologickú minerálnu vlnu Unifit 037 od osvedčeného výrobcu Knauf Insulation za polovičnú cenu. Potrebné množstvo a hrúbku izolácie pre vašu strechu vám pomôže vyrátať naša kalkulačka

Článok pokračuje pod obrázkom.

Zdroj: Knauf Insulation

2. Vlhké stropy a plesne

Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá neporušenou parotesnou zábranou a práve tu sa majstri dopúšťajú chyby najčastejšie. Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou.

Pary z interiéru preniknú do konštrukcie, znehodnotia ju a začnú sa prejavovať vážne dôsledky kondenzácie.

Stavbári by sa mali vyvarovať aj nahrádzaniu odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami.

Takéto materiály nenávratne poškodia strechu. Keď sa zamýšľate, či dáte za m2 fólie 50 centov alebo 1 euro, mali by ste si uvedomiť, že na rodinnom dome s plochou strechy 200 m2, zaplatíte 200 eur.

Ale keď začnú kvôli skondenzovanej vlhkosti hniť konštrukcie, následná oprava, vysťahovanie bytu, demontáž sadrokartónu a rekonštrukcia – to sú tisíce eur. Špeciálna parozábrana s premenlivým difúznym odporom Homeseal LDS FlexPlus dokonale zabezpečí funkčnosť šikmej strechy po celú dobu používania stavby.

3. Fľaky a čierne kúty

Dokonalý parotesný systém musí dobre držať pokope a byť súvisle napojený na okolité konštrukcie. Parozábranové fólie musia tesne a trvalo priľnúť k stene, veľmi citlivými miestami sú aj rohy, prechody a opracované hrany jednotlivých stavebných prvkov strechy.

Toto všetko by mali zabezpečiť kvalitné pásky a tmel, ktoré by navyše nemali uvoľňovať do interiéru výpary rozpúšťadla ani zápach. Vhodnou voľbou sú páska HOMESEAL LDS Solifit-1 a špeciálny elastický tmel HOMESEAL LDS Solimur Viac informácií na www.ecose.skwww.knaufinsulation.sk

Zdroj: Knauf Insulation

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Knauf Insulation
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM