Eliška Šándorová Samospráva

Samospráva nechce, aby sa ľudia z Lučenca sťahovali: Riešením má byť aj 37 nájomných bytov

Bývanie a práca sú často dôvodmi, prečo ľudia opúšťajú svoje rodné mestá či obce. Lučenecká samospráva chce občanom dopomôcť nájomnými bytmi. Pozrite, kde by mali pribudnúť.

Ilustračný obrázok k článku Samospráva nechce, aby sa ľudia z Lučenca sťahovali: Riešením má byť aj 37 nájomných bytov
12
Galéria
Zdroj: TASR

Budova bývalého internátu na Fándlyho ulici v Lučenci by mala mať nové využitie. Samospráva Lučenca by priestory rada využila na mestské nájomné byty. Mestské zastupiteľstvo rozhodlo o odkúpení 37 bytov od zhotoviteľa do svojho vlastníctva. O tomto zámere už hovorila vo februári tohto roka.

Ako nám potvrdila vedúca kancelárie primátorky Mária Bérešová, náklady na kúpu vrátane technickej vybavenosti predstavujú takmer dva milióny eur. Celý projekt bude financovaný dotáciou zo štátneho rozpočtu a z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).

Nechcú prísť o občanov

Vo všeobecnosti platí, že kde nie je práca, nie je i pláca. A kde niet peňazí, ťažko sa dostať k bývaniu a slušne žiť. Mnohí preto uprednostnia sťahovanie z rodiska a odcestujú do väčších miest či zahraničia.

„Mesto stavia byty práve pre to, lebo nechce, aby sa ľudia z Lučenca sťahovali. Samospráva eviduje 70 až 80 žiadostí o nájomné bývanie od ľudí z mladej a strednej generácie. Pre seniorov máme dve ďalšie možnosti nájomného bývania v bytoch na Novohradskej ulici,“ povedala primátorka mesta Alexandra Pivková, podľa ktorej nemá žiadne iné mesto byty, ktoré by boli takto špecificky cielené práve na seniorov.

V súčasnosti vlastní lučenecká samospráva 103 nájomných bytov, ktoré získala za pomoci ŠFRB od roku 2011.

Roky chátral

Internát, ktorý v Lučenci dlhodobo chátral, zrekonštruovala spoločnosť Sim Kor, s.r.o., z Banskej Štiavnice a vybudovala v ňom 37 bytových jednotiek. Práve tie by mali byť domovom Lučenčanov a mesto ich chce využiť na rozšírenie svojho fondu nájomných bytov vo svojom vlastníctve.

Zmluvu o úvere za účelom obstarania nájomných bytov kúpou vo výške 969 650 eur podpísala primátorka Pivková ešte v máji. Financovanie je zabezpečené aj ďalšími dvoma zmluvami o poskytnutí dotácie na obstaranie nájomných bytov a na obstaranie technickej vybavenosti od Ministerstva dopravy a výstavby SR spolu vo výške 903 509,20 eura.

„Neviem si predstaviť lacnejší spôsob získania finančných prostriedkov na to, aby sme mohli našim občanom poskytnúť primerané bývanie v nájomných bytoch,“ uzavrela primátorka.

Ilustračné foto, TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM