Stanislav Černák Správy

Šanca na vznik 250 nových džobov: Do priemyselného parku vo Vígľaši mieria štyria investori!

V priemyselnom parku vo Vígľaši, ktorý s pomocou eurofondov dobudovali ešte pred piatimi rokmi, by sa onedlho mali začať rozvíjať ďalšie investičné aktivity. Svoje prevádzky tam plánujú postaviť štyri spoločnosti.

Ilustračný obrázok k článku Šanca na vznik 250 nových džobov: Do priemyselného parku vo Vígľaši mieria štyria investori!
Zdroj: TASR

Podľa informácií, ktoré sa má TASR k dispozícii, by tam už na jar mali začať stavať firmy z oblasti strojárenstva, potravinárstva a drevárskeho priemyslu. Tie firmy, ktoré spĺňajú kritéria, by chceli požiadať štát aj o investičnú pomoc. Každá zo spoločností by spočiatku zamestnala desiatky ľudí. Do roka by ich tam mohlo pracovať okolo 200 až 250.

Zatiaľ jeden investor

Zatiaľ jediným investorom v parku, je od roku 2011 banskobys­trická spoločnosť Protel. Na ploche asi 3,2 hektára postavila fotovoltickú elektráreň. Samospráve, ako iniciátorke projektu priemyselného parku spravila škrt v rozpočte nastupujúca hospodárska kríza. Park totiž dobudovali práve v čase, keď sa na Slovensku začali prejavovať jej prvé príznaky.

Ešte v roku 2010 zamietla možnosť investovať v parku nemecká spoločnosť Burgmaier, ktorá tam mala byť prvým veľkým investorom. Spoločnosť mala už aj vydané územné rozhodnutie na výstavbu závodu na strojárske komponenty, a to na území o rozlohe asi 7,7 hektára. Zamestnať mala asi 250 ľudí. Svoje aktivity však presunula do priemyselného parku v Šalkovej pri Banskej Bystrici.

Úver už splatený

Obec Vígľaš na vybudovanie parku získala príspevok 1,68 milióna eur z eurofondov. Z celkovej sumy sa na financovaní piatimi percentami podieľala aj sama. Na spolufinancovanie a výkupy pozemkov si vígľašská samospráva zobrala úver vo výške asi 300 000 eur. Ten splatila už koncom roku 2009.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM