Ľubomíra Karmanová Správy

Potok ohrozoval mesto prívalovými povodňami: Samospráva si ho prenajala, aby mohla zabezpečiť jeho obnovu

Časť miestneho potoka si samospráva vypožičala od Lesov SR, ktoré nemali dostatok peňazí na jeho udržiavanie. Mesto sa chce uchádzať o prostriedky z eurofondov a zabezpečiť tak potok proti prívalovým povodniam.

Ilustračný obrázok k článku Potok ohrozoval mesto prívalovými povodňami: Samospráva si ho prenajala, aby mohla zabezpečiť jeho obnovu
Zdroj: TASR

Mesto Detva, ktoré si v roku 2011 vypožičalo časť miestneho potoka od Lesov SR, š.p., aby mohlo aktívnejšie zabezpečovať jeho obnovu, čaká aktuálne na vyhlásenie vhodnej výzvy na čerpanie prostriedkov z eurofondov. Samospráva sa už o nenávratný finančný príspevok na tento projekt uchádzala v uplynulom plánovacom období, nebola ale úspešná.

Zmluvu na prenájom Detvianskeho potoka uzatvorilo mesto s Lesmi SR do 31. decembra 2025. Prenajalo si ho preto, že tok dlhodobo ohrozoval mesto prívalovými povodňami. Nánosy a neupravené dno potoka spôsobovali jeho vyliatie v niektorých častiach mesta. Lesy SR situáciu dlhodobo neriešili, pričom sa odvolávali na nedostatok peňazí.

Podľa hovorcu Lesov SR Vlastimila Rezka jednou z možností, ako zvýšiť prísun financií na údržbu a obnovu miestnych tokov, je využitie fondov EÚ samosprávami. Mesto si preto po dohode so štátnymi lesmi zobralo do správy vyše trojkilometrový úsek toku, vedúci cez mesto.

Náklady na projekt obnovy potoka sú vyčíslené približne na 1,5 milióna eur. Počíta sa s kompletným vyčistením koryta, spevnením profilu, ako aj s výmenou poškodených mostíkov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM