Michaela Mozolányová Samospráva

Poslanci sekajú vo vlastných radoch: Pozrite, koľko teraz berie poslanec v našom parlamente!

Mestské zastupiteľstvo v Lučenci bude v novom volebnom období fungovať s menším počtom poslancov. Mesto doteraz vynaloží na poslancov ročne 134.292. Po novom to bude o 21.501 eur menej.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci sekajú vo vlastných radoch: Pozrite, koľko teraz berie poslanec v našom parlamente!
Zdroj: Dnes24.sk

Počet poslancov mestského zastupiteľstva v Lučenci sa v novom volebnom období zníži so súčasných 25 na 21. Primátorka mesta Alexandra Pivková návrh odôvodnila tým, že v Lučenci klesol za posledné obdobie aj počet obyvateľov. Pôvodne však žiadala zníženie počtu poslancov na 19.

Mesto chce šetriť…

„Mesto za posledné štyri roky minimalizuje svoje prevádzkové výdavky. Hľadáme a nachádzame rezervy vo výdavkoch mesta a mestských organizácií, aby sa nájdené peniaze použili na rozvoj mesta a pre služby občanom. Jednou z oblastí, kde vidím rezervu do ďalších rokov, sú aj výdavky na poslancov. Za posledné tri roky sa nám síce podarilo významne stabilizovať ekonomickú situáciu mesta, napriek tomu ďalšie zveľaďovanie naráža na potrebu ďalších finančných zdrojov," povedala Pivková.

Návrh prešiel len tak-tak

V rokovacej sále mestského zastupiteľstva bolo v utorok 24. júna pri hlasovaní 21 poslancov. Návrh na redukciu zastupiteľstva podporili 11, proti boli ôsmi a jeden sa hlasovania zdržal.

Úsporu na počte poslancov vidí mesto aj vo vzťahu k potrebám na operatívne a často neodkladné zasadnutia orgánov mesta v rámci rozhodovacích právomocí.

Koľko teraz berie poslanec mesačne?

Pri dodržaní súčasných pravidiel odmeňovania poslancov to podľa primátorky vytvára tlak na výdavkovú časť rozpočtu. Pri súčasnom počte 25 poslancov im mesto vyplatí za rok na odmene spolu 134.292 eur. Na jedného poslanca má teda Lučenec náklady 5371 eur ročne, čo je 447, 6 eur meačne. Mesto by znížením počtu poslancov na 21 dosiahlo úsporu 21.501 eur ročne.

Takto je to v iných mestách

Podľa záverečných správ za rok 2013, ktorú jednotlivé mestá publikujú na svojich internetových stránkach, sú ročné náklady na poslanca v Trenčíne vo výške 4162 eur. V Topoľčanoch je to 3562 eur. Rimavská Sobota, ako najbližšie porovnateľné susedné mesto, má ročné náklady na jedného poslanca vo výške 1727 eur.

Podľa Zákona o obecnom zriadení počet poslancov na celé volebné obdobie určí obecné či mestské zastupiteľstvo podľa počtu obyvateľov obce. Mestá s počtom obyvateľov od 20.001 do 50.000, kde patrí aj Lučenec, sa môžu rozhodnúť, že obyvateľov bude zastupovať od 15 do 25 poslancov.

V júli 2010 žilo v Lučenci 27.385 obyvateľov. Každý poslanec tak zastupoval 1095 ľudí. Do mája tohto roku klesol počet obyvateľov mesta na 26.972.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM