Kristína Kožiaková Kultúra

Podujatie, ktoré v Lučenci doteraz neexistovalo: Čo všetko nás čaká na furmanských pretekoch?

Približne desať konských záprahov v štyroch disciplínach sa predstaví počas podujatia Furmansko-remeselnícky deň. Tešiť sa môžeme aj na sprievodný program.

Ilustračný obrázok k článku Podujatie, ktoré v Lučenci doteraz neexistovalo: Čo všetko nás čaká na furmanských pretekoch?
Zdroj: TASR

Furmansko-remeselnícky deň sa uskutoční v sobotu 30. apríla od 09.00 h v areáli školského hospodárstva Ľadovo. Organizuje ho Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy (SOŠ) v Lučenci. Ako informovala Danica Prepelicová z SOŠ, zoznam súťažiacich vo furmanských pretekoch ešte nie je konečný, okrem domácich pretekárov by sa však mali predstaviť aj hostia z Maďarska.

„Jazdeckých pretekov býva tu na okolí dosť, preto sme sa rozhodli vytvoriť práve takéto odlišné podujatie, zamerané na naše tradície,“ vysvetlila Prepelicová a dodala, že okrem furmanských pretekov ťažných koní pripravili aj sprievodný program. Ten bude zameraný tiež na ľudové tradície. „Jeho súčasťou je remeselnícky jarmok a predvádzanie rôznych tradičných remesiel, napríklad kováčstva, podkúvania koní, hrnčiarstva či strihania oviec,“ načrtla s tým, že návštevníci si budú môcť vyskúšať aj streľbu z luku, jazdu na koni i v koči a pozrieť vystúpenie folklórneho súboru Haličan.

Podobné podujatie podľa Prepelicovej doteraz v Lučenci neexistovalo, preto by ho chceli zachovať aj do ďalších rokov a vytvoriť tradíciu. „Pre tunajších ľudí je to zaujímavá a príťažlivá akcia. Minulý rok na jej prvý ročník napriek celodennému dažďu prišlo vyše 500 návštevníkov. Pokiaľ ľudia budú mať o toto podujatie naďalej záujem, budeme v ňom pokračovať,“ prisľúbila.

Foto:ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM