Lucia Lauková Krimi

Okrádali dôchodcov po celom Slovensku: Policajti odhalili organizovanú skupinu podvodníkov

Dvojica zadržaných mužov má mať na svedomí minimálne sedem prípadov. Obete okradli o vyše 66-tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Okrádali dôchodcov po celom Slovensku: Policajti odhalili organizovanú skupinu podvodníkov
Zdroj: Polícia SR - BB kraj

Krajskí vyšetrovatelia obvinili dve osoby vo veku 18 a 20 rokov z Lučenca zo zločinu podvodu. „Mladí muži mali fungovať v rámci organizovanej skupiny a podvodov sa mali dopúšťať na viacerých osobách vyššieho veku, za čo im môže hroziť strata slobody až na 10 rokov. Obaja obvinení sú stíhaní už väzobne,“ informovala o tom krajská polícia v Trnave.

Dvojica má mať na svedomí minimálne sedem prípadov. Podvodníci podľa polície pripravili sedem obetí o viac ako 66-tisíc eur a o šperky za vyše 2-tisíc eur.

„Od januára do augusta tohto roka sa im podarilo postupne vylákať tisíce eur od dôchodcov, z toho trikrát v meste Trnava, ale aj v meste Prešov, Martin, Bratislava a Pezinok,“ priblížila polícia.

Prečítajte si tiež

Vymyslené príbehy

Od obetí lákali peniaze pod „známymi“ vymyslenými príbehmi, ktoré však na dôchodcov často zaberajú. „6-krát použili legendu policajt, keď poškodeným zavolal falošný príslušník policajného zboru a žiadal od nich peniaze, ale aj zlato za to, že pomôžu ich blízkym pri riešení dopravnej nehody, pri ktorej došlo k zraneniu manželov a malých detí,“ uvádza trnavská polícia.

Osoby postupne vyplatili rôzne kaucie s tým, že podľa inštrukcií volajúceho peniaze vložili do obálok a odniesli ich na dohodnuté miesto, kde ich prevzala už čakajúca osoba, prípadne tieto mali podľa inštrukcií vložiť do smetnej nádoby .

„V Martine nahovorili 84-ročnej staršej žene, že všade sú podvodníci, aj v banke a v záujme ochrany jej peňazí má všetky vybrať. V telefóne ju navigoval muž, aby obálku s kabelkou vložila pri nákupnom stredisku do smetnej nádoby, z miesta sa vzdialila a keď došlo k odovzdaniu 9-tisíc eur, mohla si kabelku opäť zobrať,“ opísala praktiky podvodníkov polícia.

Vyšetrovanie pokračuje

Vzájomnou spoluprácou okresnej a krajskej kriminálnej polície Trnava boli vykonané domové prehliadky u podozrivých osôb.

V meste Lučenec, kde mali osoby prebývať, policajti našli a zaistili viaceré dôkazy, ktoré ich usvedčujú z podvodov, od oblečenia, telefónov, SIM kariet, počítača a USB kľúčov.

Polícia na všetkých nahlásených podvodoch naďalej intenzívne pracuje a preveruje všetky informácie, ktoré občania alebo ich blízke osoby nahlásili aj ako podnety na polícii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM