Eliška Šándorová Samospráva

Nový rebríček INEKO: Ako sú na tom Lučenec a Fiľakovo s finančným zdravím?

Ako je na tom naše mesto s finančným zdravím? To približuje nový rebríček, ktorý vzišiel z dielne INEKO. Aké dlhy majú Lučenec a Fiľakovo?

Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček INEKO: Ako sú na tom Lučenec a Fiľakovo s finančným zdravím?
Zdroj: Boris Macko

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zostavil analýzu finančnej stability slovenských miest po zahrnutí údajov o hospodárení za rok 2018.

Prepad Myjavy

„Podľa novšej metodiky na meranie dlhu bolo ku koncu roka 2018 najzadlže­nejším mestom Modrý Kameň s dlhom vyše 70 %. Po zahrnutí všetkých ukazovateľov hospodárenia najlepšie hodnotíme Svätý Jur a Dubnicu, najhoršie Myjavu,“ píše sa na webe INEKO.

Na ňom sa ďalej uvádza, že komplexný pohľad na hospodárenie samospráv poskytuje skóre finančného zdravia, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky a ktoré zahŕňa viaceré kľúčové ukazovatele hospodárenia.

„Samosprávy môžu dosahovať skóre na intervale 0 až 6 bodov, kde hodnoty nad 3 body naznačujú, že mesto je prevažne zdravé, pričom jeho finančnú stabilitu opisuje práve dosiahnuté skóre. Čím vyššie skóre, tým lepší výsledok pre mesto,“ ozrejmili.

Priemerná známka finančného zdravia za všetky mestá sa medziročne nezmenila, ostala na hodnote 4,41 bodu. Z toho 63 miest získalo známku „výborné finančné zdravie“ (skóre nad 5 bodov), ďalších 73 miest dosiahlo „dobré finančné zdravie“ (medzi 4 a 5 bodmi), „dostatočné finančné zdravie“ majú tri mestá (medzi 3 a 4 bodmi) a len Myjava má podľa INEKO „nedostatočné finančné zdravie“ (pod 3 body).

Finančná kondícia Lučenca a Fiľakova

Mesto Lučenec sa spomedzi všetkých 140 slovenských miest nachádza na 62. priečke rebríčka finančnej stability INEKO so známkou +5,00 („výborné finančné zdravie“). Metropola Novohradu mala podľa INEKO celkový dlh za rok 2018 20,26%, v roku 2017 to bolo menej, 15,90%.

Dlh na jedného obyvateľa Lučenca je podľa analýzy 139 eur.

Pre porovnanie, mesto Fiľakovo je na 77. mieste so známkou +4,91% („dobré finančné zdravie“). Dlh za rok 2018 predstavuje 28,62%, v roku 2017 to bolo iba 1,97%. Dlh na jedného obyvateľa Fiľakova je 209 eur.

Krajská Banská Bystrica je na 48. pozícii. Celkový dlh má 12,79%, dlh na obyvateľa je 93 eur a finančné zdravie +5,08. Okresné mestá v Banskobystrickom kraji dopadli v rebríčku takto:

 • Banská Štiavnica, 55. miesto
 • Brezno, 18. miesto
 • Detva, 29. miesto
 • Krupina, 24. miesto
 • Lučenec, 62. miesto
 • Poltár, 45. miesto
 • Revúca, 88. miesto
 • Rimavská Sobota, 118. miesto
 • Veľký Krtíš, 96. miesto
 • Zvolen, 16. miesto
 • Žarnovica, 38. miesto
 • Žiar nad Hronom, 95. miesto

INEKO tiež zostavilo rebríček pozostávajúci z ukazovateľov finančnej stability len pre 50 najväčších miest na Slovensku. V ňom sa Lučenec nachádza na 23. mieste. Prvá priečka v ňom patrí Dubnici nad Váhom, posledná päťdesiata Bratislave.

Ilustračné foto, archív B. Macko

Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM