Jakub Forgács Kultúra

Noc múzeí a galérií neobíde ani Fiľakovo. Prinesie ochutnávku sladkostí aj bubenícku šou

Všetci milovníci tajomna a kultúry si prídu na svoje. Do obľúbenej Noci múzeí a galérií, ktorá so sebou prináša poriadne pestrý program sa zapojilo aj neďaleké Fiľakovo. Na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Noc múzeí a galérií neobíde ani Fiľakovo. Prinesie ochutnávku sladkostí aj bubenícku šou
Zdroj: TASR

Do Noci múzeí a galérií, ktorá sa tohto roku bude konať v sobotu 21. mája, sa opäť zapojí aj Hradné múzeum (HM) vo Fiľakove, v okrese Lučenec. Ako informovala jeho riaditeľka Viktória Tittonová, Fiľakovský hrad bude v tento deň otvorený až do 23:00.

„Program otvorí vernisáž výstavy akademického maliara Alfréda Balázsa v Mestskom vlastivednom múzeu o 18:00, kde bude prezentovaný výber z tvorby umelca. Po vernisáži nasleduje medzi 18:30 až 23:00 premietanie archívnych filmov niekdajšieho filmového krúžku, fungujúceho pri Závodnom klube vo Fiľakove,“ uviedla riaditeľka s tým, že filmy zdigitalizované v roku 2015 uvidia návštevníci po prvý raz.

V Bebekovej bašte hradu sa o 19:00 otvára výstava s názvom Grécko na úsvite dejín. „Záujemcom predstaví zabudnutú, niekoľkotisíc rokov starú vyspelú civilizáciu Egejského sveta. Pozoruhodná zbierka cestovateľa a zberateľa Jána Hertlíka návštevníkom priblíži rozmanitosť a vysokú umeleckú kvalitu starovekých nálezov v podobe vierohodných replík, pochádzajúcich z Kykladských ostrovov, Kréty a pevninského Grécka z obdobia neolitu až po rozpad mykénskej civilizácie,“ priblížila Tittonová.

Protipólom tejto zbierky bude podľa nej výber z modernej keramickej tvorby s historickou tematikou, prezentovaný v rámci druhej dočasnej výstavy s názvom Včerajšok dnes. „Diela umelcov Medzinárodného keramického sympózia Lučenec – Kalinovo, ako aj zo zbierky Novohradského múzea a galérie v Lučenci prinesú zaujímavý, svojský pohľad na históriu, ktorý je zhmotnený v moderných tvaroch,“ dodala.

Výstavy bude sprevádzať ochutnávka gréckych sladkostí a hudobno-tanečný program na strednom hrade v prevedení gréckej kapely Mydros a tanečného súboru Iliosz z Budapešti. Súčasťou programu je aj bubenícka šou Tambores a vystúpenie kapely Mr. Psycho & The Dark Angels. „Na každého návštevníka navyše čaká malé prekvapenie,“ zakončila riaditeľka.

Čítajte tiež:

Jazierko, slnečné hodiny aj pocitový chodník. Záhrada lučeneckej školy sa zmenila na nepoznanie, slnečné hodiny aj pocitový chodník. Záhrada lučeneckej školy sa zmenila na nepoznanie

Lučenecký okres prichádza o obyvateľov. V kraji máme nelichotivé prvenstvo!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM