Kultúra

Na hrade vo Fiľakove sa aj v tomto roku uskutočňujú výskum a záchranné práce, FOTO

Archeologický výskum a záchranné práce na hrade Fiľakovo v okrese Lučenec sa konajú aj v tomto roku.

Ilustračný obrázok k článku Na hrade vo Fiľakove sa aj v tomto roku uskutočňujú výskum a záchranné práce, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR

Archeologický výskum a záchranné práce sú aj v tomto roku. TASR o nich informovala riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová.

Dve sondy

„V úvode sme otvorili dve archeologické sondy. Objavili sme základy kamenného múru niekdajšieho opevnenia mesta a okrem toho sme našli dva rady drevenej palisády. V súčasnosti tak vieme o troch radoch opevnenia, ale zatiaľ nám nie je jasné, či boli všetky tri postavené v tom istom období alebo postupne,“ priblížila Tittonová.

Archeológovia sa však podľa nej domnievajú, že dva rady palisády boli postavené súčasne a priestor medzi nimi bol vyplnený zeminou.

„Tretí rad bol buď novší, alebo starší,“ dodala riaditeľka s tým, že výskum sa začal v apríli a skončí sa podľa potreby, keďže je naviazaný na práce súvisiace s revitalizáciou podhradia.

Záchranné práce

Okrem archeologického výskumu sú počas aktuálnej letnej sezóny na hrade realizované aj záchranné práce. „Cez projekt úradu práce na hrade pracujú dvaja robotníci. Ďalší dvaja boli zamestnaní vďaka úspešnému projektu samosprávy. Na prácu všetkých štyroch dohliada archeologička,“ konkretizovala Tittonová.

Archeologický výskum v podhradí Fiľakovského hradu bol vykonávaný aj vlani. Týkal sa plôch, ktoré budú revitalizované a na ktorých majú byť postavené parkoviská a toalety. Ako konkretizovala riaditeľka, výskum už vtedy potvrdil nielen mladšiu fázu opevnenia mesta kamennými hradbami, ale tiež staršiu palisádovú z prvej polovice 17. storočia.

„Objavili sme však aj strieborné mince, šperky či nožíky a fajky. Európskym unikátom je nález šiitského modlitebného disku,“ zakončila Tittonová.

Fiľakovský hrad
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM