Mimovládka prišla so závažným tvrdením o obchodovaní s ľuďmi: Medzi najohrozenejšími sú aj lučeneckí Rómovia
Mimovládna organizácia, ktorá sa zaoberá aj témou obchodovania s ľuďmi, prišla so závažným tvrdením. Práve naši Rómovia patria medzi najohrozenejšie skupiny, pretože za prácou do zahraničia odchádzajú najčastejšie. Často ich do bludného kruhu dostane niekto z ich rodiny, tvrdí ďalej mimovládka.
Je to jeden z najvýnosnejších nelegálnych biznisov, ktorého zisk sa odhaduje až na 150 miliárd dolárov, pričom náklady sú v desiatkach eur. Obeťami obchodovania s ľuďmi sa každý rok stanú milióny mužov, žien a detí po celom svete, spomedzi ktorých sa ročne podarí identifikovať asi 45000 obetí. Novodobými otrokmi sa pritom stávajú aj Slováci, a to najmä z východného Slovenska a najčastejšie vo Veľkej Británii.
Najzraniteľnejší sú Rómovia
„Podľa našich aktuálnych štúdií patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva z pohľadu obchodovania s ľuďmi Rómovia žijúci v sociálne vylúčených lokalitách. Zneužívaní sú najmä na nútenú prácu, ale vyskytuje sa aj nútené žobranie a sexuálne vykorisťovanie,“ uviedla Tímea Stránská zo slovenskej pobočky neziskovej organizácie Člověk v tísni. Podmienky pre vykorisťovanie pritom podľa nej vytvárajú faktory ako sociálne vylúčenie, nízka miera vzdelania, nedostatok príležitostí a život na prahu chudoby.
Slovenskí Rómovia najčastejšie odchádzajú za prácou do Veľkej Británie, s odstupom nasleduje Nemecko a potom Česko. V Anglicku sú to pritom najčastejšie mestá ako Peterborough, Sheffield, Leicester, Derby, Birmingham a Glasgow. Páchatelia obete podľa Stránskej lákajú zväčša priamo v rómskej osade, najmä prostredníctvom známej osoby alebo jej odporúčania. „Obeť je často naverbovaná členmi vzdialenej rodiny alebo niektorým z kruhu známych,“ dodala.
Vykorisťovaní sú najmä mladí ľudia
Obeťami sa stávajú podľa T. Stránskej hlavne mladí ľudia vo veku 16 až 25 rokov, muži v mladom strednom veku od 25 do 35 rokov a bezdomovci. „Najčastejšie prídu z okresov Michalovce, Košice-okolie, Snina, Sabinov a Lučenec,“ povedala T. Stránská, riaditeľka slovenskej pobočky Člověk v tísni.
Pre sieť portálov Dnes24 potvrdila, že informácie vychádzajú z ich terénneho kvalitatívneho výskumu, ktorý realizovali v rokoch 2014 až 2015, pod názvom: Obchodovanie s ľuďmi v sociálne vylúčených lokalitách – zistenia zo Slovenska a Veľkej Britanie. Publikácia tohto výskumu bude už v novembri 2015 v tlačenej verzii.
„Rómovia z vylúčených rómskych lokalít sa z dôvodu strachu, nedôvery alebo slabého právneho vedomia len zriedka obrátia na políciu. Kľúčoví sú vtedy preto sociálni pracovníci a lokálni aktéri,“ podotkla Stránská. Medzi detskými obeťami je hlavne mládež z detských domovov vo veku 13 až 18 rokov, opäť ide najmä o mladých ľudí rómskeho etnika.
Ministerstvo vnútra sa zapája
Podľa údajov Ministerstva vnútra SR vstúpilo v minulom roku do programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi 34 osôb. Zo štatistických údajov vyplýva, že naďalej medzi zaradenými obeťami prevládajú ženy. Častým účelom je sexuálne vykorisťovanie a nútená práca, ďalšími nútený sobáš, nútené žobranie, nútená kriminalita či otroctvo a praktiky podobné otroctvu.
„Zisk, ktorý sa odhaduje z tejto činnosti, predstavuje až 150 miliárd dolárov. Finančné prostriedky vynaložené na zlákanie obete nie sú pritom vôbec vysoké,“ porovnal Jozef Halcin z rezortu vnútra.
Foto: Ilustračné