Futbal Šport

M. Hanula: Futbal sa u nás zrodil počas 1. ČSR, k najlepším patril aj FTC Fiľakovo

Okrem predchodcu Slovana, bratislavského 1. ČsŠK, mal z dnešného Slovenska k najlepším futbalovým tímom v prvej Československej republike najbližšie tím z Fiľakova.

Ilustračný obrázok k článku M. Hanula: Futbal sa u nás zrodil počas 1. ČSR, k najlepším patril aj FTC Fiľakovo
Zdroj: TASR

Sté výročie vzniku prvej Československej republiky je nielen oslavou významného medzníka vo formovaní identity súčasného Slovenska a pripomenutím jedinečnosti česko-slovenských vzťahov. Jubileum dáva možnosť vzdať aj hold futbalu, ktorý nie je iba športovým, ale i spoločenským a sociálnym fenoménom.

„Práve v období 1. ČSR sa futbal na našom území týmto fenoménom stal,“ ozrejmil Matej Hanula z oddelenia novších dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Prvý mecenáš

Okrem predchodcu Slovana, bratislavského 1. ČsŠK, mal z dnešného Slovenska k najlepším futbalovým tímom v prvej Československej republike najbližšie tím z Fiľakova.

„Klub FTC Fiľakovo delil v sezóne 1936/1937 len jediný zápas od postupu do najvyššej československej súťaže,“ pripomenul Matej Hanula v rozhovore pre TASR, v ktorom sa venuje futbalu ako športovému i spoločenskému fenoménu v 1. ČSR.

Fiľakovský tím sa vtedy mohol pripojiť k bratislavskému klubu, ktorý mal možnosť hrať súťažné zápasy s najslávnejšími klubmi medzivojnovej éry, vrátane pražských S – Sparty a Slavie.

„Žiaľ, Fiľakovo nezvládlo posledný zápas v Prahe,“ ozrejmil historik. I tak je podľa neho osud tohto klubu pozoruhodný. „Jeho úspešná medzivojnová éra je najmä zásluha riaditeľa smaltovne Sfinx Vilmosa (Viliama) Hulitu, ktorý bol vlastne prvým futbalovým mecenášom na našom území,“ uviedol.

Preferoval futbal

„Vďaka investíciám vytvoril tím zložený z maďarských, slovenských i českých hráčov, s výborným maďarským trénerom,“ dodal. Poukázal i na to, že Hulita musel čeliť aj štrajku vlastných zamestnancov, ktorí sa sťažovali, že dáva viac peňazí do futbalu ako svojim pracovníkom.

"Po tom spomínanom neúspechu však nastal zlom, Hulita na futbal rezignoval a Fiľakovo sa z prestížnej futbalovej mapy postupne vytratilo,“ vysvetlil historik.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM