Samospráva

Kúpanie v čo najčistejšej vode: Nádrž Ľadovo čaká rozsiahla rekonštrukcia, FOTO

Akonáhle to počasie dovolí vodohospodársky podnik pristúpi k vypusteniu vody.

Ilustračný obrázok k článku Kúpanie v čo najčistejšej vode: Nádrž Ľadovo čaká rozsiahla rekonštrukcia, FOTO
5
Galéria
Zdroj: Mesto Lučenec

Vodné dielo Ľadovo je v prevádzke už 54 rokov a slúži na transformáciu povodňovej vlny, vyrovnávanie prietokov pod nádržou a športové rybárstvo, informoval za samosprávu Andrej Barančok.

Akonáhle to počasie dovolí vodohospodársky podnik pristúpi k vypusteniu vody. Za túto dobu si ju obľúbili viacerí Lučenčania. Ako uviedla primátorka Lučenca Alexandra Pivková mesto má s danou lokalitou aj ďalšie plány, a preto je rada že Vodohospodársky podnik tento rok pristúpi k rekonštrukcii vodného diela, aby následne mesto mohlo ešte viac rozvíjať danú lokalitu ako pre domácich tak aj pre návštevníkov.

Kúpanie v čistej vode

„Podmienky na rekreáciu na Ľadove už vytvorené máme, sú tam športoviská, detská zóna, vodné prvky, bufet, hygienické zázemie, ale zároveň v spolupráci s Vodohospodárskym podnikom chceme vytvoriť podmienky aj na kúpanie v čo najčistejšej vode,“ doplnila primátorka.

Dôvodom vypustenie nádrže je jej rekonštrukcia – v nádrži sa má realizovať rekonštrukcia združeného funkčného objektu z dôvodu jeho poškodenia.

Betónová konštrukcia združeného funkčného objektu vykazuje v súčasnosti značné deštrukcie, ktoré nie je možné sanovať bežnou opravou. Na základe uvedeného vyplynula požiadavka na prebudovanie celého združeného funkčného objektu.

Dva stavebné objekty

Prvým je príprava staveniska, ktorá zahŕňa odstránenie nánosov, vybudovanie prístupovej komunikácie, dočasné odstránenie hrádze v úseku cca 54 m, odstránenie jestvujúceho združeného funkčného objektu a vybudovanie obtoku na prevedenie vody počas výstavby,

Druhým je združený funkčný objekt , ktorý pozostáva z vybudovania nového bezpečnostného priepadu, dnovej výpuste, odtokovej štôlne a vývaru.

Samotné práce by mali trvať približne 12 mesiacov a celá suma bude hradená zo štátneho rozpočtu. V zmysle uzatvorenej zmluvy o dielo by stavba mala byť zrealizovaná v sume 1 360 743 eur. Realizácia výlovu rýb bude prebiehať po rozmrznutí vodnej plochy.

V súčasnosti je vodná plocha Ľadovo zamrznutá. Z dôvodu nízkych teplôt v období januára 2020 nebolo možné nádrž vypustiť. Na úplné vypustenie je potrebné roztopenie ľadového pokryvu vodnej plochy, čo bude závisieť od klimatických podmienok nasledujúcich týždňov.

Následné naplnenie nádrže bude závisieť od hydrologických pomerov v období plnenia nádrže. Predpokladaný čas plnenia (v ideálnych podmienkach) je 14 dní.

Vodná nádrž Ľadovo
5
Galéria
Zdroj: Mesto Lučenec
Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM