Michaela Mozolányová Samospráva

Historická synagóga chátra: Podarí sa mestu získať prostriedky na jej rekonštrukciu?

Od mája 2013 je židovská synagóga opäť majetkom mesta Lučenec. Mesto ju odkúpilo za symbolické jedno euro od spoločnosti Kobra no doteraz sa samospráve nepodarilo získať peniaze na opravu tejto kultúrnej pamiatky. Čo s ňou teraz bude?

Ilustračný obrázok k článku Historická synagóga chátra: Podarí sa mestu získať prostriedky na jej rekonštrukciu?
Zdroj: TASR

Rekonštrukcia a revitalizácia synagógy by bola prínosom pre pozdvihnutie kultúrnej aj historickej úrovne Lučenca, i dôstojným uznaním duchovného dedičstva židovského obyvateľstva. Jej stratou by Lučenec prišiel o jednu z mála svojich dominánt a historických budov.

Mesto Lučenec v spolupráci s rôznymi občianskymi združeniami a ďalšími partnermi prejavilo aj v minulosti snahu o získanie financií na obnovu a prevádzku budovy, no žiaľ, bez výrazného úspechu. ,,Rekonštrukcia synagógy si vyžaduje veľký objem finančných prostriedkov. Keďže z rozpočtu radnice to bohužiaľ, nebolo možné, neustále sa hľadali iné spôsoby, ako túto národnú kultúrnu pamiatku zachrániť. V súčasnosti sa mesto snaží získať prostriedky na rekonštrukciu synagógy zo zdrojov EÚ. Stále čakáme na vhodné výzvy. Doposiaľ však nebola vyhlásená výzva na rekonštrukcie a opravy kultúrnych pamiatok,“ povedala nám hovorkyňa mesta Lučenec, Mária Bérešová.

Zrekonštruovaná synagóga by podľa jej slov mala v budúcnosti plniť úlohu multikultúrneho centra. Podnetom pre myšlienku vytvoriť kultúrny stánok je nielen vnútorná potreba mnohých aktívnych ľudí zaujímajúcich sa o umenie ako také, ale aj absencia vhodných priestorov na konkrétne formy umeleckého prejavu.

Uskutočnenie koncertov, festivalov, bálov, kongresov, výstav v Lučenci je problematické z hľadiska kapacitného. Priestory takéhoto účelu by mohli dôstojne slúžiť výlučne nielen pre potreby kultúrneho využitia obyvateľov mesta Lučenec, ale aj pre širokú verejnosť, cudzincov ako atraktívne miesto pre cestovný ruch.

Z histórie:

Synagóga v Lučenci vznikla v rokoch 1924 – 1926 ako dielo maďarského architekta Baumhorna na mieste schátralej synagógy z roku 1863. Je to jedna zo štyroch rovnakých synagóg. Zvyšné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive. Stavba je vysoká 35,4 m. Dlho slúžila ako sklad. Počas druhej svetovej vojny bol jej interiér zničený. V súčasnosti táto národná kultúrna pamiatka chátra v dôsledku nedostatku financií na jej opravu. (zdroj: wikipedia.org)

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM