Boris Macko Rôzne

FOTO: Historická rarita v okrese Lučenec. Týka sa Hradu Fiľakovo

Hrad Fiľakovo je od nášho mesta čo by kameňom dohodil, a preto je často cieľom návštev Lučenčanov. No kým naše mesto Turci veľmi v úcte nemali, spomínaný hrad mal pre nich cenu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Historická rarita v okrese Lučenec. Týka sa Hradu Fiľakovo
Foto: Boris Macko

Turci nechali v histórii Fiľakova výraznú stopu. Nečudo, keďže ich okupácia trvala 39 rokov. Napriek tomu, že František Bebek zhruba v polovici 16. storočia hrad ešte viac opevnil, nepomohlo to.

Turci 4, septembra 1554 využili nepozornosť posádky a hrad bez prakticky bez boja obsadili. Napriek tomu sa im zapáčil natoľko, že si ho vybrali ako sídlo nového správneho obvodu – sandžaku (Niečo ako v súčasnosti okres. Na čele sandžaku stál beg.

Len pre zaujímavosť, to územie dnešného Slovenska, ktoré dobyli Turči, čiastočne alebo úplne spadalo pod štyri sandžaky – Sečiansky, Novohradský, Ostrihomský a už spomínaný, Fiľakovský.

Hrad získal znovu späť až Mikuláš Palfi. Načas ho síce obsadili vzbúrenci Štefana Bočkaja, čo vyvolalo budovanie ďalších prvkov opevnenia. V polovici 17. storočia už mal všetky prvky vtedy moderných pevností. Ani to však nepomohlo odolať mohutnému útoku veľkého spojeného vojska kurucov a Turkov. Tí ho po mesačnom obliehaní v septembri 1683 dobyli a zbúrali.

O tom, aké následky malo dobytie Fiľakova v roku 1554, svedčí aj to, že Turci obsadili aj Lučenec, ktorý sa tak stal súčasťou fiľakovského sandžaku. Okupácia trvala do roku 1593, počas nej prudko poklesol počet obyvateľov – roku 1575 sa dokonca Lučenec uvádza ako pustý a vyľudnený.

Čítajte tiež:

FOTO: Záhada ukrytá priamo v Lučenci. Čo vieme o tajomnej kovovej truhlici?

FOTO: Hrad pri Lučenci ešte neodkryl všetky záhady. Aký nález odhalili vykopávky?

FOTO: Hrad Fiľakovo bol v minulosti sídlom tureckého "okresu"
9
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM