Boris Macko Rôzne

FOTO: Aj Lučenec má svoje dominanty. Čím zaujmú 3 najvyššie budovy mesta?

Aj naše mesto má viacero naj. Patria medzi ne aj známe stavby. Prinášame prehľad budov, ktoré sa vďaka svojej výške stali dominantami Lučenca.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Aj Lučenec má svoje dominanty. Čím zaujmú 3 najvyššie budovy mesta?
Foto: Boris Macko

ESO TWIN TOWERS

Pri pohľade na Lučenec je každému jasné, že mestu dominujú dva moderné mrakodrapy. Hoci sa začali stavať koncom 90. rokov, doteraz vyvolávajú protichodné reakcie obyvateľov mesta. Pôvodne mala stáť na ich mieste stavba so 40 poschodiami a výškou 125 metrov. Nakoniec z toho zišlo a podľa dostupných informácií má vyšia budova 20 nadzemných podlaží a výšku 75 metrov.

KALVÍNSKY KOSTOL

Z historických stavieb je najvyššou budovou v meste veža kalvínskeho kostola. Meria 64 metrov. Len pre zaujímavosť, na jej vrchole je kohút, ktoré sa otáča v smere vetra. Má rozmery 175 × 185 × 80 centimetrov. Vyrobili ho z dreva a kovu, hrebeň je pozlátený. O niečo nižšia je veža katolíckeho kostola, no jej presnej výške sa nám nepodarilo dopátrať. Tak či onak je na pomyselnom treťom mieste. Sem možno zaradiť aj druhý mrakodrap z dvojice Twin towers, ktorý má 50 metrov.

SYNAGÓGA

Stavba, ktorá si za posledné desaťročia vytrpela hádam najviac patrí medzi najvyššie historické budovy v meste. Jej kupola je vysoká 35,4 metra, čo je približne toľko, ako majú 12 – poschodové paneláky. Vďaka rekonštrukcii, ktorá bola ukončená v minulom roku, patrí aj medzi kultúrne dominanty Lučenca.

Čítajte tiež:

Najzaujímavejšie míľniky v dejinách Lučenca. Udalosti, ktoré poznačili naše mesto

FOTO: Nádherná novinka v Lučenci. V mestskom parku vyrástla zelená labuť

Medzi najvyššie budovy Lučenca možno zaradiť dva mrakodrapy, kostol aj synagógu
7
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM