Správy

Fiľakovský hrad navštívilo počas sezóny zhruba 31-tisíc ľudí

Približne 31-tisíc ľudí navštívilo počas tohtoročnej turistickej sezóny Fiľakovský hrad nad mestom Fiľakovo v okrese Lučenec.

Ilustračný obrázok k článku Fiľakovský hrad navštívilo počas sezóny zhruba 31-tisíc ľudí
6
Galéria
Zdroj: TASR

TASR o tom informovala riaditeľka Hradnému múzea Fiľakovo (HMF) Viktória Tittonová po oficiálnom ukončení turistickej sezóny a zavretí hradného areálu.

Úspešná sezóna

„Túto sezónu sme ukončili, dá sa povedať, celkom úspešne. Mali sme okolo 31-tisíc návštevníkov. Presné číslo zatiaľ neviem, nemáme to ešte zrátané, ale máme určite o nejakých 300 až 400 platiacich návštevníkov viac ako minulý rok,“ konkretizovala riaditeľka.

Dodala, že vo februári predstavili dve nové odborné publikácie múzea a v decembri vydávajú štvrtý diel ich série kníh. „Plánujeme aj ďalšiu sériu publikácií, už pre odbornú verejnosť,“ avizovala Tittonová s tým, že pôjde o fotoknihy v ktorých budú predstavené zaujímavosti z histórie Fiľakova.

„Prvý diel vychádza pod názvom Poklady Fiľakovského hradu a budú tam predstavené archeologické nálezy z našich výskumov,“ konkretizovala.

Pribudnú toalety a parkovisko

Ako ďalej povedala, počas roka zorganizovali aj rôzne výstavy a podujatia ako napríklad Hradné hry, Deň detí na hrade či Noc múzeí a galérií. „Sezónu sme uzavreli prechádzkou po stopách Štefana Koháryho II., posledného kapitána Fiľakovského hradu,“ uviedla riaditeľka.

Novinkami budúcej sezóny budú podľa jej slov toalety a parkovisko v podhradí či zastrešenie malej bašty dolného hradu, v ktorej budú prezentované informácie o okolitých hradoch v Novohrade.

Ďalšou novinkou v dolnom hrade bude takzvaný archeochodník s údajmi o archeologických nálezoch v hradnom areáli či remeselnícky domček na úpätí hradného kopca.

„Budú sa tam konať rôzne workshopy a kreatívne vyučovacie hodiny. Jeho súčasťou bude pec na pečenie chleba, pec na vypaľovanie pravekej keramiky a žarnov na mletie obilia,“ zakončila Tittonová.

Fiľakovský hrad
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM