Jakub Forgács Samospráva

Fiľakovo získa státisíce eur. Poslúžiť majú na obchvat mesta aj menšiu tržnicu

Vládou schválený akčný plán pre okres Lučenec pocíti aj neďaleké Fiľakovo. Dostane poriadne mastnú sumu na rozvojové projekty. Na čo všetko majú byť použité?

Ilustračný obrázok k článku Fiľakovo získa státisíce eur. Poslúžiť majú na obchvat mesta aj menšiu tržnicu
Zdroj: TASR

Dokopy 950 000 eur na rôzne rozvojové projekty získa samospráva mesta Fiľakovo vďaka Akčnému plánu rozvoja okresu Lučenec, ktorý vo štvrtok schválila vláda na svojom výjazdovom zasadnutí v Lučenci. Potvrdil to primátor Fiľakova Attila Agócs na štvrtkovom stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom.

Obchvat či zdravotníctvo

„Sú to napríklad projekty infraštrukturálneho charakteru, ako je napríklad obchvat mesta. Zo sociálnej oblasti je to príprava mestského sociálneho podniku, denného stacionára či právna pomoc v bytových otázkach pre predstaviteľov marginalizovaných komunít. V školských zariadeniach ide o nové vybavenie dielní strednej odbornej školy či centrum inkluzívneho vzdelávania a na úrovni spolupráce s poľnohospodármi chceme vo Fiľakove vytvoriť menšiu tržnicu, kde by vedeli predávať regionálne produkty,“ vymenoval Agócs.

Za osobitnú oblasť, do ktorej chcú vďaka akčnému plánu investovať, považuje zdravotníctvo. „Plánujeme vytvoriť centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti, čo považujeme za veľmi dôležité, keďže tu už roky nemáme diagnostické prístroje a chýba nám napríklad röntgen, sono či mamografia,“ dodal primátor, ktorý však prínos akčného plánu vidí aj v legislatívnej úrovni.

Exekúcie aj sociálne dávky

„S vládou sme v tejto oblasti riešili napríklad exekúcie či sociálne dávky. Riešiť chceme aj účelové bezdomovectvo, s ktorým sa v meste stretávame, či bytovú úžeru, kde mienime okrem iného poskytovať právnu pomoc,“ vysvetlil Agócs.

„Pri takýchto návštevách vidíme, kde by sa mali realizovať konkrétne projekty, o ktorých sme aj dnes rokovali,“ uviedol na margo dnešného stretnutia vo Fiľakove Sólymos, podľa ktorého sú tieto projekty okrem sociálnej či ekonomickej oblasti zamerané aj na životné prostredie a jedným z nich je napríklad zriadenie kompostárne v meste.

Za problém Fiľakova však považuje nezamestnanosť, ktorá je tam podľa jeho slov vyššia než v iných častiach okresu. „Hlavne táto južná časť spôsobuje, že priemerná nezamestnanosť v celom okrese je okolo 18 %,“ podotkol s tým, že akčný plán môže priniesť nové impulzy aj v tejto oblasti.

Čítajte tiež:

Vláda schválila akčný plán pre Lučenec. Nájdu sa peniaze aj na plaváreň?

Vláda v boji s vysokou nezamestnanosťou. Miliónová investícia do okresu Lučenec

Prvé FOTO z výjazdového zasadnutia vlády v Lučenci
9
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM