Jakub Forgács Správy

Fiľakovo plánuje rekonštrukciu za 1,5 milióna eur. Odkiaľ chce získať peniaze?

V susednom Fiľakove majú smelé plány. Obnova kultúrneho domu má stať nemalú sumu. A tu nastáva problém!

Ilustračný obrázok k článku Fiľakovo plánuje rekonštrukciu za 1,5 milióna eur. Odkiaľ chce získať peniaze?
Zdroj: TASR

Rekonštrukcia kultúrneho domu je jedným z aktuálnych investičných zámerov samosprávy mesta Fiľakovo na juhu okresu Lučenec. Podľa slov primátora Attilu Agócsa je ich kultúrny dom najväčším v celom okrese, napriek tomu však chátra a budova je nevyhovujúca najmä z hľadiska bezpečnosti.

„Zároveň je veľmi energeticky nehospodárna. Sú tam staré okná a nie je izolovaná. Nebezpečný je tiež stav javiskovej techniky v hlavnej sále,“ priblížil primátor s tým, že z mestského rozpočtu na tento rok vyčlenili zhruba 25 000 eur na vypracovanie projektovej dokumentácie na kompletnú rekonštrukciu budovy. „Odhadujeme, že obnova bude stáť približne 1,5 milióna eur, podľa niektorých kolegov možno aj o milión viac,“ dodal.

V otázke čerpania grantov v ďalšom projektovom období sa podľa neho samospráva opäť stretne s obvyklým problémom. „Nezapadáme do výziev týkajúcich sa programu rozvoja vidieka a zároveň nespĺňame podmienky byť takzvaným rozvojovým pólom, aby sme sa mohli zapájať do väčších výziev. Pre dediny sme príliš veľkí, pre mestá zas príliš malí,“ konštatoval.

Časť opráv chcú preto financovať prostredníctvom akčného plánu na rozvoj Lučeneckého okresu. „V tomto roku by sme mali čerpať prvých 50 000, v roku 2017 ďalších 30 000 a v roku 2018 posledných 70 000 eur,“ avizoval primátor, podľa ktorého budú najprv investovať do výmeny okien, potrebné však bude zmodernizovať i vybavenie kuchyne. „Konajú sa tam mnohé svadby a spoločenské udalosti. V minulosti sa varilo pri týchto príležitostiach priamo v kuchyni, dnes sa tam môže maximálne zohriať privezené jedlo,“ doplnil.

Budovu kultúrneho domu mesto odkúpilo v roku 2011 od Združenej základnej organizácie odborového zväzu KOVO za 160 000 eur a dohodlo sa na šesťročnom splátkovom kalendári. V tom čase do nej presťahovali aj Mestské kultúrne stredisko (MsKS) z reduty Vigadó. Okrem MsKS sa stala aj sídlom terénnej sociálnej práce, komunitného centra a niektoré priestory sú využívané na komerčné účely či prenajímané miestnym kapelám.

Čítajte tiež:

Správa ciest zmenila postoj. Situáciu na rušnej križovatke v Lučenci chce riešiť

V Lučenci zbierajú peniaze pre synagógu. Na čo majú byť použité?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM