Jakub Forgács Samospráva Samospráva

Fico v Lučenci o dostavbe R2: Ak nebudú iné zdroje, pôjdeme do investičnej výnimky

Výjazdové rokovanie vlády v našom meste prinieslo zaujímavé výsledky. Schválil sa akčný plán, ktorý má pomôcť regiónu. Ako vidí veľké problémy Lučenca premiér Fico?

Ilustračný obrázok k článku Fico v Lučenci o dostavbe R2: Ak nebudú iné zdroje, pôjdeme do investičnej výnimky
Zdroj: TASR

V okrese Lučenec sa nezamestnanosť drží okolo úrovne 17 %, kým nezamestnanosť na celom Slovensku klesá a pohybuje sa na úrovniach okolo 9 až 10 %. Uviedol to po štvrtkovom výjazdovom rokovaní vlády na tlačovej besede v Lučenci premiér Robert Fico (Smer-SD).

Komplikovaná nezamestnanosť

„Dnes máme v okrese Lučenec okolo 7000 ľudí, ktorí sú nezamestnaní. Z hľadiska disponibilných uchádzačov ide okolo 5000 alebo 5300 ľudí. Naším cieľom je vytvoriť takmer 1500 nových pracovných miest v období rokov 2016 až 2020,“ priblížil predseda vlády SR. Ak by sa to podarilo, tak by sa podľa neho znížila nezamestnanosť v okrese Lučenec o jednu tretinu.

Štruktúra nezamestnanosti je podľa Fica v okrese Lučenec veľmi komplikovaná. „Predovšetkým zisťujeme, že tu máme absolventov, ktorí vychádzajú zo stredných škôl bez toho, aby našli uplatnenie v praxi. Ďalej tu máme veľký počet dlhodobo nezamestnaných nad tri roky. Ale zisťujeme, že tu je aj kategória ľudí, ktorí sa držia v stave nezamestnaného umelo, pretože nezvládajú malé exekúcie,“ doplnil.

Pripomenul, že podľa Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec z celkovej odhadovanej finančnej investície na úrovni asi 150 miliónov eur v rokoch 2016 až 2020 sa predpokladá celkové krytie z verejných zdrojov vo výške približne 110 miliónov eur. Investícia do okresu Lučenec bude podporená formou regionálneho príspevku v sume asi 4,3 milióna eur.

„Očakávali sme, že najväčší dôraz budeme na rokovaní klásť na oblasť poľnohospodárstva, pretože sú tu preň vynikajúce podmienky. Je to však priemyselný okres. Možno viac ako tretina ľudí pracuje v priemysle a bolo preto potrebné nájsť určitú rovnováhu medzi priemyselnosťou okresu a súčasne veľmi dobrými podmienkami pre poľnohospodárstvo či cestovný ruch. Je to región, kde je aj množstvo nerastného bohatstva,“ konštatoval.

Investičná výnimka

Región Lučenca podľa premiéra potrebuje významnú pomoc v infraštruktúre. „Prisľúbil som a je to aj zohľadnené v akčnom pláne, dynamicky pokračovať v rýchlostnej komunikácii zo Zvolena smerom na Lučenec. Je tu veľká požiadavka na obchvat mesta Lučenec, pretože je to jedno z mála miest, kde štátna cesta ešte ide cez historický stred mesta,“ poznamenal.

Aj podľa šéfa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Romana Brecelyho (Sieť) sa bude treba v súvislosti s regiónom Lučenec zaoberať dostavbou komunikácie R2. „Budeme preto hľadať zdroje na to, ako dofinancovať celú trasu Kriváň – Lučenec,“ povedal Brecely. Dokončenie R2 podľa ministra závisí najmä od finančných zdrojov. „V zásade pokiaľ bude zabezpečené financovanie, tak môžeme okamžite stavať. Termín dokončenia, pokiaľ by sme išli svižne, môže byť okolo roku 2019 až 2020,“ doplnil Brecely.

Podľa premiéra si vláda dala do svojho programového vyhlásenia možnosť tzv. investičnej výnimky. „Ak nastanú problémy s financovaním R2, investičná výnimka by bola vynikajúcim spôsobom financovania podobných projektov ako je tento,“ podčiarkol Fico. Premiér zároveň pripomenul, že v Lučenci je priemyselný park, ktorý je využitý len na asi 50 %. „Ak by sa priblížila rýchlostná komunikácia k Lučencu, tak bude podstatne väčší záujem o tento priemyselný park. Ak nebudú iné zdroje, pôjdeme preto v prípade rýchlostnej cesty do investičnej výnimky,“ dodal Fico.

Čítajte tiež:

Vláda schválila akčný plán pre Lučenec. Nájdu sa peniaze aj na plaváreň?

Vláda v boji s vysokou nezamestnanosťou. Miliónová investícia do okresu Lučenec

Foto: ilustračné

Tlačovka Fico
5
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM