Michaela Mozolányová Rôzne

Do škôl nastúpia stovky nových asistentov: V lučeneckých pribudnú asistenti a odborní zamestnanci

Do škôl by mohlo k 1. septembru nastúpiť približne 800 nových asistentov pre žiakov, ktorí sú integrovaní alebo potrebujú individuálny prístup. Takéto pozície obsadzujú aj lučenecké školy.

Ilustračný obrázok k článku Do škôl nastúpia stovky nových asistentov: V lučeneckých pribudnú asistenti a odborní zamestnanci
Zdroj: TASR

Asistentov zabezpečia z prostriedkov, ktoré pre ministerstvo školstva zvýšili, povedal minister školstva Peter Pellegrini po stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Janou Dubovcovou.

Asistenti pomáhajú žiakom s problémami

Asistenti učiteľovi v triede pomáhajú so žiakmi, ktorí majú problémy s učením a potrebujú osobitný prístup či so zdravotne znevýhodnenými deťmi. „Len od septembra do konca roka nás budú asistenti stáť skoro dva milióny eur, pričom budúci rok na to budeme potrebovať šesť miliónov eur,“ uviedol v pondelok minister.

Podľa neho je to už dohodnuté s ministrom financií, ktorý tieto prostriedky na september vyčlenil a zároveň ich garantuje aj pre rok 2015 v návrhu štátneho rozpočtu. Asistenti budú podľa ministra tam, kde je po nich dopyt, v školách ich totiž chýba viac ako tisíc.

Požiadavky škôl na asistentov boli dvojnásobné

Rozmiestnení budú po celom Slovensku. „Boli by sme veľmi radi, keby tým boli vytvorené nové pracovné miesta,“ povedal Pellegrini. Znamená to, že primárne by prijímali mladých absolventov z pedagogických fakúlt a postupne by sa z nich pri obmene učiteľského zboru mohli stať učitelia. Na ich miesto by potom nastúpili ďalší potenciálni pedagógovia, vysvetlil minister.

V roku 2014 plánovali na asistentov učiteľov vynaložiť približne 5,74 milióna eur. To by stačilo približne na 736 úväzkov asistentov učiteľa. Požiadavky škôl však boli viac ako dvojnásobné, žiadali približne 1 640 úväzkov asistentov učiteľa. O zvýšení prostriedkov na asistentov rokovali mesiace ministerstvo školstva s rezortom financií.

Zapoja sa aj lučenecké školy

Vďaka príspevku ministerstva školstva sa v lučeneckých základných školách objaví desať nových asistentov učiteľa, ktorí budú pomáhať hlavne žiakom so zdravotným znevýhodnením, s problémami s učením a deťom, ktoré vyžadujú osobitný prístup.

Trom základným školám a jednej materskej škole sa podarilo zapojiť do celonárodného projektu inkluzívnej edukácie. Ako informovala Jana Kamenská zo školského úradu v Lučenci, do tohto projektu je zapojená materská škola na Rúbanisku II, ktorá zamestná od septembra jedného asistenta učiteľa. Medzi zapojenými základnými školami sú ZŠ L. Novomeského, ZŠ na Kubínyho námestí a ZŠ na Vajanského ulici v Lučenci. V každej z týchto škôl pribudnú dvaja asistenti učiteľa a štyria odborníci – školský psychológ, špeciálny a sociálny pedagóg, logopéd.

Každá zapojená škola získa podľa jej slov didaktický balíček v hodnote 10 – tisíc eur, ktorý bude obsahovať napríklad športové náradie, kuchynské vybavenie, hudobné nástroje, záhradné náradie, socializačný balíček, didaktické hračky a podobné vybavenie. Tento projekt bude realizovaný počas celého školského roku 2014/2015.

Foto: ilustračné Zdroj: Webnoviny.sk/Dnes24­.sk

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM