Marcel Páleš Samospráva

Dnes sa aj v našom kraji rozhodne: Druhé kolo volieb predsedu župy sa rozbehlo!

Obyvatelia piatich krajov môžu dnes rozhodnúť o ich predsedoch. Súperí tentoraz 10 kandidátov. Od siedmej ráno volí aj náš kraj.

Ilustračný obrázok k článku Dnes sa aj v našom kraji rozhodne: Druhé kolo volieb predsedu župy sa rozbehlo!
Zdroj: Webnoviny.sk

Hlasovanie v druhom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov sa začalo o 7:00 v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. V Žilinskom, Prešovskom a Trenčianskom samosprávnom kraji predsedov zvolili už v prvom kole. Rovnako 9. novembra zvolili krajských poslancov vo všetkých krajoch.

Moratórium naďalej platí

Všade musia byť volebné miestnosti otvorené do 22:00. Ústredná volebná komisia upozorňuje, že až do skončenia hlasovania (do 22:00) platí moratórium a je zakázané akékoľvek informovanie v prospech aj neprospech kandidátov. Počas volieb zákon zakazuje členom volebných komisií a členom odborných sumarizačných útvarov informovať o priebehu a výsledku volieb, a to až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania.

Polícia avizovala, že je pripravená zabezpečiť pokojné hlasovanie. Preverí každý podnet na možné kupovanie hlasov a iné priestupky. Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov majú občania SR a cudzinci, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. Podmienkou je tiež trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia kraja. Voliť v krajských voľbách sa dá iba v mieste trvalého bydliska.

Neexistuje voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách do Národnej rady SR dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Voličom na prípadné otázky o sobotňajšom druhom kole krajských volieb odpovedia až do skončenia hlasovania na infolinke ministerstva vnútra. Na telefónne čísla 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313 sa dá volať do 22:00.

Desať kandidátov, piati víťazi

V druhom kole sa stretnú v Bratislavskom kraji Pavol Frešo, ktorý získal v prvom kole 48,38 percenta voličských hlasov, a Monika Flašíková – Beňová s podporou 24,1 percenta voličov. V Trnavskom kraji sa o priazeň voličov uchádzajú Tibor Mikuš, ktorý získal v 1. kole 40,04 percenta a József Berényi s 18,33 percenta hlasov.

V Banskobystrickom kraji bude o kreslo predsedu bojovať Vladimír Maňka (49,47 %) a Marian Kotleba (21,3 %). V Košickom kraji sa stretnú Zdenko Trebuľa (48,57 %) a Rudolf Bauer (24,53 %). V Nitrianskom kraji sa v 2. kole stretnú Milan Belica (46,87 % hlasov v 1. kole) a Tomáš Galbavý (37,34 %).

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM