Ľubomíra Karmanová Správy

Dedina hlbokých studní a mletej vody: Padina je najslovenskejšia obec v zahraničí, predstavia ju v galérii

Novohradské múzeum a galéria v Lučenci v rámci cyklu prednášok o Dolnej zemi predstaví aj najslovenskejšiu obec v celom zahraničí - Padinu. Viac o dedine hlbokých studní a mletej vody prídu porozprávať jej obyvatelia.

Ilustračný obrázok k článku Dedina hlbokých studní a mletej vody: Padina je najslovenskejšia obec v zahraničí, predstavia ju v galérii
Zdroj: TASR

Dolnozemskú dedinu Padina v Srbsku, v ktorej žije početná slovenská komunita, priblíži prednáška, ktorá sa uskutoční v priestoroch Novohradského múzea s galériou (NMG) v Lučenci v nedeľu 15. novembra o 14.00 hod. Ako informovala etnologička NMG Emília Mázorová, podujatie je súčasťou posledného cyklu prednášok v rámci projektu Dolná zem a Novohrad.

„Hovorí sa, že Padina je najslovenskejšia obec v celom zahraničí. Spomína sa tiež, že je to dedina hlbokých studní a ‚mletej‘ vody. Obyvatelia totiž zápasili s nedostatkom pitnej vody a aj z tohto dôvodu má obec vo svojom erbe džbán,“ vysvetlila etnologička.

Padinu predstavia priamo dvaja jej obyvatelia, zahraniční Slováci Daniela Ďurašová a Pavol Petráš. „Premietnu filmový dokument a predstavia zbierkové predmety zachované v ich Etnomúzeu. Porozprávajú tiež o zvykosloviach obyvateľov Padiny od narodenia až po smrť a nezabudnú ani na svojich insitných maliarov,“ priblížila Mázorová a dodala, že doplnkom prezentácie bude aj spev.

Padina sa nachádza v autonómnej oblasti Vojvodina v Srbsku a žije v nej približne 6000 obyvateľov. Vyše 99 percent z nich je slovenskej národnosti. Obec na začiatku 19. storočia zaľudnili slovenské rodiny, ktoré sa na Dolnú zem prisťahovali prevažne z Gemerskej a Novohradskej župy.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM