Eliška Šándorová Správy

Advent je obdobím veľkého upratovania: Domácnosti, vzťahov a vnútornej očisty

Advent je čas modlitieb, pokánia, čítania Písma svätého, veriaci častejšie pristupujú k sviatostiam. Etnologička prezrádza, ako žili naši predkovia v tomto období.

Ilustračný obrázok k článku Advent je obdobím veľkého upratovania: Domácnosti, vzťahov a vnútornej očisty
Zdroj: TASR

Prvou adventnou nedeľou sa 3. decembra začína pre veriacich Rímskokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) a ďalších kresťanov štvortýždňové obdobie duchovnej prípravy na slávenie sviatku Narodenia Pána. Touto nedeľou sa začína aj nový cirkevný rok.

Advent je čas modlitieb, pokánia, čítania Písma svätého, veriaci častejšie pristupujú k sviatostiam. Zároveň je to aj čas nádeje a radosti.

Slovo advent pochádza z latinského „adventus“, čo znamená príchod. K typickým prvkom adventu patria roráty a adventný veniec.

Poriadok doma i vo vzťahoch

V kresťanskom chápaní nastal čas pokánia a duchovnej prípravy na vianočné sviatky. Ľudia sa, tak ako dnes, pustili do veľkého upratovania – teda všetko vyčistiť, vyprať šatstvo, poumývať okná.

„Už niekoľko dní pred sviatkami gazdinky piekli koláče. V advente však malo ísť najmä o stránku duchovnú. Bolo treba, okrem iného, pomeriť sa s hnevníkmi, lebo k štedrovečernému stolu by si mali sadnúť len tí, ktorí si urovnali všetky spory a sváry, nazbierané cez rok, a vzájomne si odpustili,“ približuje zvyky a tradície etnologička a historička Katarína Nádaská.

V advente sa ľudia zvyčajne postili, preto sa neraz hovorilo aj o „malom pôste“. Katarínou (25. novembra) skončili všetky tancovačky. Platil zákaz zábav a svadieb, muzikanti odložili hudobné nástroje.

Po Slovensku sa žartovne hovorievalo, že v advente aj psy tichšie brešú.

Advent
5
Galéria
Zdroj: TASR

Ranné roráty

V adventnom období patrili rána svätým omšiam, tzv. roráty. Boli osobitne zamerané na úctu k Panne Márii. Názov roráty pochádza zo žalmu, ktorý sa začína Rorate coeli desuper: Rosu dajte nebesá zhora, otvor sa zem a daj nám Spasiteľa…

„Na roráty sa chodilo už pred brieždením, ľudia sa vydávali na cestu do chrámov zababušení do teplého, svietili si lampášmi, sviečkami či neskôr baterkami, brodili snehom. Deti v kostoloch zapaľovali sviečky ako symbol očakávania narodenia Spasiteľa. Chodenie na roráty malo svoje osobité čaro,“ objasňuje Nádaská.

Adventné vence

Na mnohých stoloch oddnes nechýbajú adventné vence. Tento zvyk sa k nám dostal v tridsiatych rokoch 20. storočia.

Veniec bol pospletaný z vetvičiek ihličnanov a doplnený štyrmi sviečkami. Každú adventnú nedeľu sa zapaľuje jedna sviečka.

Táto tradícia vznikla v protestantskom prostredí, ale rozšírila sa aj do katolíckych chrámov a domácností. Originálne vyzdobené vence sa nosia prvú adventnú nedeľu do kostola na posvätenie.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM