Jakub Forgács Správy

TAKTO vyzerá nový CYKLOMOST po dokončení: Kedy bude sprístupnený ľuďom? FOTO

Cyklomost je dôležitým prvkom plánovanej cyklotrasy Hušták – Radvaň – Kráľová, na ktorú má samospráva spracovanú dokumentáciu pre stavebné povolenie.

Ilustračný obrázok k článku TAKTO vyzerá nový CYKLOMOST po dokončení: Kedy bude sprístupnený ľuďom? FOTO
10
Galéria

Stavebné práce na novom cyklomoste, ktorého architektonické a stavebné riešenie patrí podľa odborníkov na výstavbu nosných konštrukcií k najunikátnejším projektom v celej strednej Európe, boli na prelome októbra a novembra ukončené. Aktuálne sa nachádza v štádiu kolaudácie. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

„Verejnosti by mohol byť sprístupnený do konca tohto roka,“ poznamenala.

Prvok plánovanej cyklotrasy

„V zimných mesiacoch poslúži predovšetkým peším, s príchodom jari ho budú môcť naplno využívať aj cyklisti,“ uviedla Marhefková so slovami, že cieľom samosprávy je previesť po novom cyklomoste v mestskej časti Radvaň-Kráľová vedúcom ponad rýchlostnú cestu R1 bezpečne peších i cyklistov z jednej strany na druhú tak, aby nevznikali zbytočné dopravné kolízie a vytvorila sa logická spojnica jednotlivých častí mesta.

Cyklomost sa začína pri čerpacej stanici Tesco, smeruje ponad rýchlostnú cestu R1 až po predajňu automobilov Hyundai na Zvolenskej ceste. Cyklisti i peší sa budú môcť následne napojiť na chodník smerujúci popri protipovodňovej ochrane mesta do Iliaša, až sa dostanú na rodinnú cestičku Banská Bystrica – Sliač – Zvolen, ktorej realizáciu má vo svojich investičných zámeroch Banskobystrický samosprávny kraj.

Cyklomost je dôležitým prvkom plánovanej cyklotrasy Hušták – Radvaň – Kráľová, na ktorú má samospráva spracovanú dokumentáciu pre stavebné povolenie. Táto cyklotrasa sa začne pri Europa SC, povedie popri okresnom úrade, starom Tescu a cyklopriechodom cez Sládkovičovu ulicu prejde na Radvanskú ulicu.

Pribudne podchod

„Na konci Radvanskej ulice pribudne v budúcnosti podchod popod príjazdovú cestu smerujúcu na radvanský most. Tento zámer je v štádiu spracovania dokumentácie pre stavebné povolenie a jeho realizácii sa chceme uchádzať o eurofondy. Kým sa tak stane, cyklistom i peším poslúži bezpečná obchádzková trasa v lokalite pri garážach. Celý priestor sme vyčistili od náletových drevín a obnovili sme asfaltový chodník. Pri čerpacej stanici Tesco budú mať následne cyklisti možnosť napojiť sa na dve cyklotrasy. Jedna povedie poza obchodný dom až k bývalému areálu ZVT, s napojením na mestskú časť Podháj. Druhá vetva bude viesť po cyklomoste v smere do mestskej časti Iliaš,“ objasňuje Jakub Gajdošík, prvý viceprimátor mesta Banská Bystrica.

Objekt cyklomosta má približne 203 metrov a po zotmení ho osvetľujú LED svietidlá. „Samospráva nenechala nič na náhodu, oslovila aj odborníkov a zabezpečila skúšky na overenie protišmykovej odolnosti zrealizovaného povrchu cyklomosta. Technický a skušební ústav stavební Praha, s.p. , pobočka Brno, vypracoval protokol o skúške protišmykových vlastností povrchu a vyhodnotil ho ako bezpečný,“ pokračovala Marhefková.

„Nová lávka na vstupe do Banskej Bystrice prepája územie rozdelené rýchlostnou cestou. Komplikované miesto s množstvom obmedzení nás viedlo k návrhu visutej oceľovej konštrukcie so skloneným pylónom výšky 24,4 metrov, ktorý vynáša hmotu hlavnej časti mostovky s rozpätím 76,3 metrov pomocou závesov a visutých káblov. Cyklisti a chodci sa tvarovanými rampami dostávajú nad premosťované prekážky a na východnej strane až na dotyk s riekou Hron. V konečnom dôsledku, zásadné obmedzenia v území a ústretový prístup zástupcov mesta vytvorili podmienky pre návrh a realizáciu súčasnej, logicky tvarovanej konštrukcie lávky, ktorá svojim prirodzeným a atraktívnym tvarom vytvára významný prvok v krajine,“ dopĺňa Stanislav Brtáň, vedúci projektant zo spoločnosti Link Projekt.

Veľká výzva

Aj pre zhotoviteľa bola výstavba cyklomosta veľkou výzvou. Keďže montáž prebiehala nad rýchlostnou cestou, veľkosť jednotlivých dielcov cyklomosta, ako aj postup montáže musel tomu prispôsobiť.

„Cyklistická lávka Hušták – Kráľová sa svojím tvarom a technickým riešením radí medzí výnimočné moderné stavebné diela a jej realizácia vzbudzuje obdiv v očiach odbornej aj laickej verejnosti. Zhotoviteľ, spoločnosť INGSTEEL, pristupoval s ohľadom na technickú náročnosť celej realizácie od začiatku k tomuto dielu s veľkým rešpektom. Predpokladom úspešného zvládnutia realizácie takéhoto náročného diela bola dôsledná príprava. V tejto fáze projektu prebiehali intenzívne rozhovory medzi projektantom diela, konštruktérmi a technológmi, ako aj inými zástupcami oddelenia výroby a montáže. Cieľom rozhovorov bolo, aby výsledná výrobná dokumentácia nielen vystihovala predstavy autora, ale zároveň umožňovala efektívnu výrobu a bezpečnú prepravu a montáž jednotlivých dielcov lávky,“ dopĺňa riaditeľ divízie oceľových konštrukcií z INGSTEEL spol. s. r. o. Branislav Filo.

Na realizáciu projektu získalo mesto ešte v roku 2021 nenávratný finančný príspevok v objeme 3,1 mil. eur. „Z dôvodu pandémie, vojnového konfliktu, rekordnej inflácie a následného zdražovania stavebných materiálov sa celková suma vyšplhala na 4,4 mil. eur. Samospráve boli aj tieto dodatočné náklady z veľkej časti kompenzované z ďalších európskych a štátnych zdrojov vo výške 650-tisíc eur. Mesto zároveň pracuje na ďalších projektoch cyklotrás, ktoré sú v rôznom štádiu rozpracovanosti,“ dodala Marhefková so slovami, že ide napr. o cyklotrasu Sitnianska – Tatranská, cyklotrasu Námestie Ľ. Štúra – Fončorda, cyklotrasu Námestie slobody – Sásová či Strieborné námestie – Senica.

Zábery nového cyklomostu nájdete v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Stavebné práce na cyklomoste sú ukončené
10
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM