Kristína Kožiaková Hokej

Veľký hokejový talent nášho mesta: Prvý Brezňan draftovaný do najvyššej americkej juniorskej súťaže!

Martin Faško - Rudáš onedlho oslávi iba svoje 16-te narodeniny. To, čo dokázal mladý brezniansky odchovanec, sa však nepodarilo ešte nikomu v histórii nášho hokeja. Prečítate si viac o tomto talentovanom hráčovi v rozhovore s trénerom Tomášom Turňom.

Ilustračný obrázok k článku Veľký hokejový talent nášho mesta: Prvý Brezňan draftovaný do najvyššej americkej juniorskej súťaže!
Zdroj: TASR

Martin hrá hokej v Brezne od šiestich rokov. Po štvrtú triedu stíhal hokej aj futbal súčasne a potom sa musel rozhodnúť. Ako sa zdá, jeho výber bol správnou voľbou. V hokejovom klube pôsobil do ukončenia základnej školy a poslednú sezónu strávil na hosťovaní v Trenčíne, kde získal so žiakmi titul majstra Slovenska a s dorastom tretie miesto. V oboch kolektívoch patril k lídrom a ťahúňom mužstiev.

01. marca .2016 sa v USA uskutočnil vstupný draft do najvyššej americkej juniorskej súťaže USHL. Medzi draftovanými hráčmi bol aj Martin. Ak prejde kempom „Drsných jazdcov“, v budúcej sezóne 2016/2017, tak bude nastupovať v najvyššej americkej juniorskej súťaži a hájiť farby klubu CEDAR RAPIDS ROUGH RIDERS. Viac o Martinovi prezradil tréner Tomáš Turňa.

Čo pre vás, ako trénera a klub, znamená tento úspech?

Pre klub to je historicky prvý draftovaný hráč do najvyššej juniorskej súťaže v USA, vychovaný v Brezne. Čiže veľký úspech a jeden z krokov k budovaniu rešpektu a uznania nášho klubu v hokejovom svete.Pre mňa osobne, ako aj ďalších trénerov v klube a minulé aj súčasné vedenie, všetkých ktorí sa podieľali na výchove Martina, ide predovšetkým o zadosťučinenie a pocit hrdosti Dôkaz, že aj v malom klube, ktorý začínal od nuly počas budovania Arény, sa dá vďaka poctivej práci vychovávať šikovných hokejistov.

Je to neskutočná radosť a pocta pre jeho rodičov, klub a našich trénerov, že dokázali v neľahkých podmienkach vychovať tak kvalitného hokejistu. Tak isto Martin je živým dôkazom toho, že keď nepoznáš slovko nedá sa, máš cieľ, chuť na sebe makať a túžbu niečo dosiahnuť, všetko je možné. .

Očakávali ste to, alebo vás draft prekvapil?

Vedeli sme, že Maťo je nadpriemerne nadaný, nielen na hokej, ale všeobecne pohybovo. Spomínam si na konkrétny zážitok, keď som učil prvákov prekladať a v metodickom rade sme boli ešte len na „kolobežkovaní“, Maťo sa ma opýtal, či už môže prekladať. Povedal som mu, že áno a o chvíľu sa ma opýtal, či môže aj s pukom. Keď som ho videl ako počas prekladania vedie puk s hlavou hore bez zrakovej kontroly, tušil som, že dokáže veľké veci.

Je Martinov talent nadpriemerný alebo je to veľký dráč?

Myslím si, že áno, že je nadpriemerný. On to dokazoval počas pôsobenia vo všetkých kategóriách, ktorými prechádzal v Brezne. Hral najvyššiu žiacku súťaž v malom klube, ktorý nepatril k lídrom súťaže. Ani ročník 2000 nebol práve početne aj kvalitou najideálnejší. V našom klube mal však pri sebe dvojičku Sarvaš, Matzenauer. Spolu tvorili veľmi silný útok a vždy patrili do prvej desiatky na Slovensku. Talent sám o sebe nestačí a Martin má tú výhodu, že vždy išiel naplno. Vždy chcel vyhrať aj v tréningu a aj v strihaní kameň papier nožnice, proste vždy. Má talent, ochotu tvrdo pracovať, chuť víťaziť, a to sú základné predpoklady, aby na veľmi dobrom základe postavilo niečo veľké.

Čo ho čaká teraz v najbližšej dobe?

Martina čaká tréningový kemp družstva USHL (najvyššia americká juniorská súťaž) v USA Cedar Rapids Roughriders, ktorý sa koná v dňoch 2. – 5. Júna 2016 v Cedar Rapids USA. V sobotu 28. bmája odlieta do Spojených štátov a bude bojovať o miesto v tíme.

Môže vás zaujímať:

O Romanovi (21) budeme ešte počuť: Jeho talent si všimla známa speváčka, píše dokonca aj vlastné songy! VIDEO!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM