Správy

V kraji sa vyskytli 3 prípady SARI: Ochorela aj žena z Breznianskeho okresu

V rámci zberu aktuálnych dát charakterizujúcich hygienicko–epidemiologickú situáciu v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) evidujú epidemiológovia tri prípady ťažkého akútneho ochorenia (SARI).

Ilustračný obrázok k článku V kraji sa vyskytli 3 prípady SARI: Ochorela aj žena z Breznianskeho okresu
Zdroj: TASR

Pacienti sú z okresov Revúca, Brezno a Žiar nad Hronom. Z okresu Revúca hlásia toto ochorenie u dospelého muža, ktorý udával teplotu 38,5° Celzia, bolesť celého tela, malátnosť a kašeľ. Pri hospitalizácii lekári použili terapiu kyslíkom. Jeho rizikovým faktorom je arteriálna hypertenzia II. stupňa. Muž nebol očkovaný proti chrípke. Výsledky odberu na chrípku zatiaľ nie sú k dispozícii.

Bez výsledkov laboratórnych odberov je aj ďalší prípad, a to z okresu Brezno. Dospelú ženu hospitalizovali pre subjektívne zhoršenie dýchania, bolesti na hrudníku, teplotu do 38° C a expektoráciu žltohnedého spúta.

Pre progresiu ochorenia ju preložili na anestéziologicko–resuscitačné oddelenia. Pacientka je na umelej pľúcnej ventilácii a tiež nebola očkovaná proti chrípke.

Tretí prípad ochorenia na SARI je z okresu Žiar nad Hronom. Ide o muža – seniora, ktorý udával teplotu 38,6° C, kašeľ, triašku, hnačky, známky respiračnej nedostatočnosti a bronchopneumónie.

Pri hospitalizácii došlo k progresii respiračnej nedostatočnosti a bronchopneumónie, preto ho preložili na oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny, kde ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a nasadili mu intenzívnu liečbu na syndróm akútnej dychovej tiesne. Ako rizikový faktor bolo udané kardiovaskulárne ochorenie. Ani tento pacient nebol očkovaný proti chrípke a výsledky odberu na chrípku zatiaľ nie sú k dispozícii.

TASR o prípadoch informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM